DRaaS - gwarancja ciągłości działania dla małych organizacji

Wykorzystanie Disaster Recovery Center w chmurze to gwarancja bezpieczeństwa i ciągłości działania po wystąpieniu awarii dla małych i średnich przedsiębiorstw, które nie mogą sobie pozwolić na budowę własnego DRC. Czym charakteryzuje się DRaaS i na co zwrócić uwagę wybierając dostawcę?

Ostatnie miesiące udowodniły nam, że zabezpieczenie infrastruktury IT na wypadek awarii, przyczyn losowych, klęsk żywiołowych oraz blackoutów jest niezwykle ważne. Cały czas rośnie liczba incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem. Dane statystyczne nie wskazują, aby trend ten miał się odwrócić.

Ciągłość działania jest podstawą funkcjonowania dzisiejszych organizacji
fot. Christina @ wocintechchat.com / Unsplash

Ciągłość działania jest podstawą funkcjonowania dzisiejszych organizacji

fot. Christina @ wocintechchat.com / Unsplash

W obecnych czasach, w których przeważająca większość nowoczesnych organizacji opiera się na usługach zdalnych oraz pracy zdalnej lub hybrydowej zapewnienie ciągłości działania jest kluczowym zadaniem administratorów IT. Cyfrowa transformacja spowodowała, że poza zasobami ludzkimi do funkcjonowania firm niezbędna jest działająca infrastruktura IT, która będzie odporna na ataki z zewnątrz oraz przypadki losowe. Dodatkowo niezwykle ważnej jest zabezpieczenie się na wypadek awarii, która uniemożliwi sprawne działanie systemów teleinformatycznych.

Zobacz również:

 • Zewnętrzny dysk, chmura czy dysk sieciowy? Jak zadbać o backup
 • Chmura prywatna – opcja warta rozważenia

W tym celu nie wystarczy kopia zapasowa. Konieczne jest zapasowe centrum przetwarzania danych - DRC. Niestety koszty podzespołów, konfiguracji, miejsca, w którym znajduje się sprzęt oraz konieczność utrzymania sprawności działania dodatkowego systemu sprawia, że na fizyczne DRC mogą pozwolić sobie jedynie największe organizacje takie jak banki czy międzynarodowe koncerny.

DRaaS - Zapasowe Centrum Danych po awarii w modelu subskrypcyjnym

Disaster Recovery Center as a Service to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala małym i średnim firmom oraz startupom zapewnić ciągłość działania infrastruktury IT bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów finansowych na budowę własnego DRC oraz zarządzanie nim.

Nie każda firma może pozwolić sobie na budowę własnego DRC. Wtedy z pomocą przychodzi DRaaS
fot. Thomas Jensen / Unsplash

Nie każda firma może pozwolić sobie na budowę własnego DRC. Wtedy z pomocą przychodzi DRaaS

fot. Thomas Jensen / Unsplash

DRaaS chroni infrastrukturę IT przed błędami ludzkimi oraz przestojami spowodowanymi poważnymi awariami infrastruktury IT czy atakami cybernetycznymi. Dodatkowo DRC w chmurze może posłużyć do testowania działania infrastruktury przed wdrożeniem zmian na podstawowej instancji (chmurowej lub on-premise).

Dla kogo DRaaS? Jakie organizacje powinny się zdecydować na tego typu usługę?

DRC w chmurze to rozwiązanie dla firm, które nie mogą pozwolić sobie na zerwanie ciągłości działania, ale nie są na tyle duże, aby stać je było na uruchomienie i utrzymanie DRC. Rozwiązanie DRaaS stosowane jest przede wszystkim przez podmioty z następujących branż:

 • Spedycja
 • Logistyka
 • Finanse
 • Sektor medyczny
 • Handel
 • Produkcja
 • Usługi

DRaaS jest tańsze od DRC - czym jest to spowodowane?

Większość dostawców usług typu DRaaS chwali się, że rozwiązanie to jest zauważalnie tańsze od DRC. Niewątpliwie jest to prawdą, ale jakie konsekwencje ukryte są w niższej cenie?

Zacznijmy od charakterystyki obu rozwiązań. DRC zakłada budowę fizycznego Data Center w innej serwerowni oraz stałą replikację danych. Oznacza to, że potrzebny jest zakup sprzętu, wynajęcie pomieszczenia, zapewnienie zasilania oraz odpowiednich systemów bezpieczeństwa (klimatyzacja, UPS, system gaszenia pożarów) oraz obsługa całej infrastruktury i oprogramowania. W DRaaS wykupujemy usługę, która polega na replikację infrastruktury IT organizacji w jednej z popularnych chmur obliczeniowych - Microsoft Azure, Amazon Web Service lub Google Cloud Service. Wszystkie dane przechowywane są w chmurze, a to wszystko w zamian za z góry określoną opłatę rozliczaną w ramach subskrypcji.

Dodatkowe opłaty pobierane są jedynie w momencie przejścia w tryb Failover - przełączenia funkcjonalności z infrastruktury IT organizacji na DRaaS.

Największe zalety DRC w chmurze

DRC w chmurze posiada szereg zalet. Zaliczamy do nich:

 • Ograniczenie kosztów
 • Zapewnienie ciągłości działania dla małych i średnich firm
 • Outsourcing zarządzania
 • Wszechstronność usługi
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa

Dzięki subskrypcji dział IT może swobodnie zaplanować wydatki na DRC, a brak kosztów zakupu infrastruktury IT zauważalnie ogranicza koszty początkowe korzystania z tego rozwiązania. To z kolei pozwala wyposażyć w DRaaS małe i średnie przedsiębiorstwa, a także startupy.

Blackout energetyczny może spowodować awarię systemów IT
Źródło: natsuki / Unsplash

Blackout energetyczny może spowodować awarię systemów IT

Źródło: natsuki / Unsplash

Dzięki outsourcingowi zadań związanych z wdrożeniem, obsługą oraz nadzorem nad działaniem DRaaS, działy IT organizacji nie są narażone na dodatkowe zadania związane z utrzymaniem rozwiązania.

DRaaS pozwala chronić zarówno fizyczne, jak i wirtualne wystąpienia. Usługę możemy skonfigurować w celu replikacji środowiska on-premise, hybrydowego lub całkowicie chmurowego. Wszystko zależy od potrzeb organizacji.

Warto podkreślić również wysoki poziom bezpieczeństwa DRaaS. Usługa przechowuje dane w chmurze obliczeniowej największych dostawców - Microsoft, Amazon oraz Google. Dbają oni o bezpieczeństwo przechowywanych danych. Przy wdrożeniu DRaaS możemy określić przechowywanie danych jedynie w Europejskim Obszarze Gospodarczym, aby zadbać o pełną zgodność z RODO. Dodatkowo decydując się na usługę opartą na chmurze Google Cloud Platform możliwe jest korzystanie z polskiego obszaru, który gwarantuje minimalne opóźnienia, co przekłada się na szybszy czas reakcji w przypadku wystąpienia awarii oraz wyższą wydajność infrastruktury zapasowej.

Na co zwrócić uwagę decydując się na implementację DRaaS w organizacji?

Pierwszą kwestią jest reputacja dostawcy, który wdroży DRaaS w naszej organizacji. Na rynku znajdziemy wiele firm oferujących tego typu świadczenia. Dobrze zapoznać się z opiniami użytkowników, sprawdzić wiarygodność firmy, jej doświadczenie oraz potencjalne studia przypadku wdrożenia DRaaS u klientów.

Kolejnym krokiem jest doprecyzowanie wymagań i standardów dotyczących DRaaS. Mowa o poziomie zabezpieczeń, rodzaju szyfrowania danych, lokalizacji zapasowego centrum danych oraz SLA - Service Level Agreement.

Niezwykle ważne jest doprecyzowanie dot. przetwarzania danych w chmurze. Muszą być one zlokalizowane na serwerach poddostawcy chmurowego, które fizycznie znajdują się w EOG (Europejskim Obszarze Gospodarczym). Tylko takie rozwiązanie pozwala zapewnić zgodność z przepisami unijnymi oraz krajowymi.

Należy również ustalić ile czasu trwa przełączanie danych, jak długo trwa konfiguracja środowiska, czy istnieją dodatkowe opłaty utrzymaniowo-serwisowe oraz czy usługodawca przewiduje możliwość utraty danych podczas operacji przełączania pomiędzy infrastrukturą organizacji, a DRaa?

Dzięki DRaaS nie musimy sami zarządzać DRC
Fot. Sigmund / Unsplash

Dzięki DRaaS nie musimy sami zarządzać DRC

Fot. Sigmund / Unsplash

Warto również obopólnie ustalić w jakiej formie realizowane będzie wsparcie. Przy usłudze DRaaS warto zdecydować się na serwis 24/7/365.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200