DROPOUTJEPE - backdoor NSA do przejmowania kontroli nad smartfonami iPhone

Wszyscy możemy być już trochę zmęczeni wiadomościami o tym, jak NSA (National Security Agency; Agencja Bezpieczeństwa Krajowego USA) podsłuchuje internautów i wykrada z Sieci dane, ale ostatnie informacje dotyczące tej kwestii są jednak na tyle szokujące, że warto je przytoczyć. Niemiecki tygodnik Der Spiegel podał w ostatnim dniu 2013 r. informację, że jest w posiadaniu dokumentu z którego wynika, że NSA podjęła pięć lat temu pracę nad oprogramowaniem zdolnym przejmować całkowitą kontrolę nad smartfonami iPhone (Apple).

Miał to być swego rodzaju implant zagnieżdżany w smartfonach iPhone, który pozwoli agencji wykradać z tego urządzenia właściwie wszystkie informacje, w tym wysyłane i odbierane wiadomości tekstowe oraz pocztę głosową. Agencja mogłaby też wtedy włączać zdalnie mikrofon oraz kamerę zainstalowaną w smartfonie.

Z ujawnionego przez Der Spiegel roboczego dokumentu NSA (noszącego datę 1-go października 2008 r.) wynika, że implant (noszący roboczą nazwę DROPOUTJEPE) miał zapewnić agencji możliwość zdalnego przejmowania kontroli na smartfonami. Plany przewidywały, że implant będzie również w stanie odczytywać pliki znajdujące się w pamięci smartfonów iPhone, odczytywać z nich listę zawierającą kontakty, identyfikować położenie geograficzne urządzenia oraz pokazywać współrzędne najbliższego, obsługującego go w danym momencie masztu telefonii komórkowej.

Zobacz również:

Wszystkie te zadania powinny być oczywiście realizowane tak (za pomocą wiadomości SMS oraz połączeń GPRS), aby właściciel smartfonu niczego nie podejrzewał. Dokument podaje też, że wszystkie dane wymieniane między smartfonem i agencją powinny być szyfrowane, tak aby ich ewentualne przechwycenie nie pozwalało stwierdzić, że NSA maczało w tym palce.

Warto w tym momencie przypomnieć, że pierwsze smartfony iPhone (wykorzystujące właśnie technologię GPRS) pojawiły się na rynku w 2007 roku, a rok później użytkownicy mogli już kupować smartfony iPhone wyposażone w układy radiowe 3G

Apple jak dotąd nie ustosunkował się w żaden sposób do informacji podanych przez Der Spiegel. Wcześniej firma opublikowała na witrynie Wall Street Journal oświadczenie, że nigdy w przeszłości nie podejmowała jakiejkolwiek współpracy z NSA, której celem mogło być opracowanie oprogramowanie “backdoor” umieszczanego w produkowanych przez nią urządzeniach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200