DOJ wdroży ERP

Amerykański departament sprawiedliwości (DOJ), który niedawno nie wyraził zgody na przejęcie PeopleSoft przez Oracle, rozpoczął wdrożenie systemu ERP firmy American Management Systems (AMS). Kontrakt ma wartość 24 mln USD.

Wybór dostawcy może mieć wpływ na dalsze losy transakcji Oracle i PeopleSoft o wartości 9,4 mld USD, ponieważ, zdaniem obserwatorów, stanowi zaprzeczenie głównego argumentu, jakim posłużył się regulator, aby zablokować transakcję. DOJ uznał, że połączenie koncernów zagrozi równowadze rynku ERP, na którym liczą się tylko SAP, PeopleSoft oraz Oracle.

Z drugiej strony słychać twierdzenia, że wybór dostawcy przez DOJ nie podważa argumentów w sprawie fuzji. AMS nie działa w takiej skali, jak wielka trójka ERP. Według szacunków Gartnera, w 2002 r. SAP, PeopleSoft oraz Oracle kontrolowała 39 proc. rynku, zaś udział ponad 50 innych dostawców wynosił 61 proc. Zdaniem firmy analitycznej, zróżnicowanie rynku nie podlega dyskusji. Jednak specyficzne wymagania klientów decydują, że w grę rzeczywiście wchodzą oferty ograniczonej liczby dostawców.

Zobacz również:

  • Huawei chce pozwać rząd USA

  • TOP 200