DNS w służbie bezpieczeństwa

OpenDNS

www.opendns.com

Bezpłatny: wersja Enhanced DNS dla użytkowników prywatnych i firm

Adresy DNS: 208.67.222.222 oraz 208.67.220.220

OpenDNS to jedna z najpopularniejszych usług DNS, oferująca różne warianty płatnych i bezpłatnych usług dla użytkowników domowych i biznesowych. Podstawowa, bezpłatna wersja o nazwie Enhanced DNS, chroni przed stronami WWW zawierającymi szkodliwe oprogramowanie oraz wyłudzającymi poufne dane (phishing).

OpenDNS oferuje również kilka różnych usług dla domowych użytkowników:

  • OpenDNS FamilyShield – dodatkowo chroni przed treściami nieodpowiednimi dla dzieci.
  • OpenDNS Home – umożliwia tworzenie własnych filtrów i zmianę ustawień bezpieczeństwa, np. używanie własnych białych oraz czarnych list, definiowanie własnych komunikatów o błędach. Wymaga założenia konta.
  • OpenDNS Home VIP – płatna usługa, która dodatkowo oferuje statystyki oraz daje prawo do korzystania ze wsparcia technicznego.

Z kolei podstawowa usług OpenDNS dla biznesu nosi nazwę Umbrella i daje spore możliwości w zakresie zarządzania bezpieczeństwem. Jest dostosowana do dużych sieci firmowych i występuje w trzech różnych wariantach różniących się oferowanymi funkcjami. Jest również Umbrella Prosumer, która obsługuje do pięciu użytkowników.

Zobacz również:

  • Światowy debiut nowego protokołu chroniącego ruch DNS

W momencie zablokowania dostępu jest wyświetlany prosty komunikat wyjaśniający powody blokady. Administrator sieci może do tego komunikatu dodać własny komentarz oraz sposób kontaktu na wypadek, gdyby użytkownik potrzebował uzyskać dostęp do zablokowanej witryny.

FoolDNS

www.fooldns.com/fooldns-community/english-version

Bezpłatny: dla użytkowników prywatnych i firm

Adresy DNS: 87.118.111.215 oraz 213.187.11.62

FoolDNS dostarcza usługi płatne i bezpłatne, adresowane do użytkowników domowych oraz małych firm. Służy przede wszystkim do blokowania profilowanych reklam i śledzenia internetowych nawyków użytkowników, ale oferuje także filtr stron zawierających szkodliwe oprogramowanie.

Wersja płatna ma dodatkowe funkcje, jak raportowanie czy możliwość tworzenia białych i czarnych list. Wersja Business ma dodatkowo filtr blokujący dostęp do 2 milionów podejrzanych domen, większe możliwości raportowania oraz 20 predefiniowanych kategorii do filtrowania. W przypadku zablokowania dostępu prosty komunikat informuje o przyczynach blokady.

GreenTeam Internet

members.greentm.co.uk

Bezpłatny: dla użytkowników prywatnych i firm

Adresy DNS: 81.218.119.11 oraz 209.88.198.133

GreenTeam Internet ma ofertę zarówno dla użytkowników domowych, jak i komercyjnych. W wersji bezpłatnej oferuje prekonfigurowane filtry blokujące dostęp do zainfekowanych stron WWW, chroni przed nachalnymi reklamami oraz treściami odpowiednimi tylko dla dorosłych.

Po utworzeniu bezpłatnego konta można konfigurować własne filtry, wybierając spośród trzech różnych poziomów ochrony i 47 predefiniowanych kategorii. Oprócz tego jest możliwość definiowania własnych czarnych i białych list. W przypadku płatnych kont użytkownicy mają większe możliwości konfiguracyjne.

W przypadku zablokowania dostępu pojawia się komunikat informujący o przyczynach blokady. Użytkownik może również wysłać raport do firmy z prośbą o odblokowanie dostępu. Ewentualnie administrator może zdefiniować własny komunikat i podać swój adres e-mail na wypadek potrzeby dostępu do zablokowanej witryny WWW.

Norton ConnectSafe

dns.norton.com

Bezpłatny: dla użytkowników prywatnych

Adresy DNS: różne w zależności od wybranej opcji

Norton ConnectSafe oferuje trzy prekonfigurowane serwery DNS, które są bezpłatne dla użytkowników domowych i nie wymagają zakładania konta. Jest też wersja przeznaczona dla firm, która wymaga płatnej subskrypcji. Umożliwia ona, m.in. blokowanie komunikacji P2P. W przypadku zablokowania dostępu użytkownik otrzymuje odnośnik prowadzący do strony, na której znajdzie dodatkowe informacje. Przy okazji wyświetlane są reklamy produktów marki Norton.


TOP 200