DJI prezentuje nowe drony. Posłużą między innymi w Smart Cities

Najnowsze drony z rodziny Matrice wprowadzają funkcje, które do tej pory nie były dostępne w tak niewielkich konstrukcjach.

Firma DJI - światowej klasy dostawca dronów na rynek konsumencki zaprezentował nowe statki powietrzne dedykowane dla służb porządku publicznego oraz do zastosowań prywatnych. DJI Matrice 30 w różnych konfiguracjach będzie mógł być wykorzystany do wykonywania misji na rzecz koncepcji Smart City.

DJI Matrice 30 
Źródło: dji.com

DJI Matrice 30

Źródło: dji.com

Bezzałogowy statek powietrzny dostępny będzie w dwóch wersjach - M30 oraz M30T.

Bazowy model M30 posiad 48 MP aparat CMOS 1/2 cala z od 5 do 15-krotnym przybliżeniem optycznym, 200-krotnym przybliżeniem cyfrowym oraz 12 MP aparat ultraszerokokątny potrafiący nagrywać w 8K. Nie zabrakło dalmierza laserowego, który może podać dokładną pozycję obiektów oddalonych od drona o 1200 metrów. Model M30T posiada dodatkowo radiometryczną kamerę termowizyjną o rozdzielczości 640 x 512 pikseli.

Oba drony zaprojektowano specjalnie z myślą o profesjonalnym wykorzystaniu. Na pokładzie znajdują się systemy, które dotychczas nie były dostępne w tego typu konstrukcjach. Mowa o sześciokierunkowym systemie omijania przeszkód, klasie odporności na warunki atmosferyczne IP55 czy możliwości pracy w temperaturach od -20 do 50 stopni Celsiusza. Drony DJI Matrice są w stanie wylądować na trzech silnikach. Szybkie ładowanie pozwala naładować akumulatory od 20 do 90% w zaledwie 30 minut, a wszystkie pliki przesyłanie i zapisywane przez drona wykorzystują szyfrowanie AES. Za sterowanie odpowiada kontroler DJI RC Plus wyposażony w 7-calowy ekran o wysokiej rozdzielczości i przyciski fizyczne.

Aktualnie nie znamy jeszcze sugerowanych cen detalicznych oraz dostępności. Dron w bazowej konfiguracji z pewnością kosztować będzie kilka tysięcy dolarów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200