DB2 kontra Oracle

Nowa wersja bazy danych IBM zawiera narzędzia dla migracji z bazy Oracle.

IBM wprowadził na rynek najnowszą wersję DB2. Wersja oznaczona numerem 9.7 zawiera nowe funkcje, z których najciekawsze są narzędzia, które umożliwiają uruchomienie aplikacji napisanych dla innych baz danych, w szczególności Oracle. Jak mówi Bernie Spang, dyrektor marketingu działu zarządzania danymi w IBM, aktualizacja ułatwi dostawcom przygotowywanie i przenoszenie aplikacji bazodanowych dla DB2, a także umożliwi przeniesienie specjalistycznych programów z innych baz danych do DB2 przy minimalnych nakładach.

Z jakiej podstawowej bazy danych korzysta Twoja firma?

Z jakiej podstawowej bazy danych korzysta Twoja firma?

Przygotowanie takich opcji może zachęcić firmy do migracji istniejących baz Oracle czy Microsoft SQL do DB2, która jest drugą - pod względem wielkości sprzedaży - bazą danych na świecie. Jak twierdzi Curt Monash, analityk baz danych, dotychczasowe starania dostawców baz danych, mające na celu wzrost migracji w podobny sposób, były nieudane. "Menedżerowie IT nie zawsze mieli możliwość migracji do pojedynczych narzędzi, aby w ten sposób móc zmniejszyć koszty eksploatacji aplikacji, licencji i prac administratorów. Trudno utworzyć środowisko stuprocentowo homogeniczne, częściowa migracja nie przynosi tak radykalnych efektów" - dodaje.

IBM opracował część narzędzi do migracji z Oracle i wykorzystał technologię licencjonowaną od firmy EnterpriseDB Corp, której baza EnterpriseDB (wykorzystująca motor bazy PostgreSQL rozwijanej w modelu open source) posiada niektóre z wymaganych obiektów, ułatwiających migrację. IBM jest także inwestorem w EnterpriseDB. Oprócz ułatwień migracji, nowością w stosunku do poprzednich wersji jest lepsza kompresja danych oraz usprawnienia w pureXML, umożliwiające przechowywanie danych XML we właściwym formacie, usprawniając analizę i pracę hurtowni danych.

Baza DB2 jest dostępna w czterech wersjach: Enterprise Server Edition, Workgroup Server Edition

Express Edition i Express-C, różniących się pod względem opcji, wsparcia technicznego i ceny. DB2 Enterprise Server (najbogatsza wersja) działa w systemach AIX, HP-UX, Linux (x86 32 i 64 bity, POWER, eSERVER i System z9, dystrybucje SuSE Linux Enterprise Server 9 i 10, RedHat Enterprise Linux 4 i 5), Solaris (9 oraz 10, UltraSPARC i x86 64bity), a także Windows (32 i 64 bity, Windows Server 2003 i 2008). Wersja Express-C jest oferowana bezpłatnie, także do użytku komercyjnego, ale posiada ograniczenia zasobów (liczba rdzeni procesorów i pamięci RAM) oraz funkcji (nie wspiera m.in. klastrowania i replikacji). Do wersji Express-C można zakupić komercyjne wsparcie techniczne.


TOP 200