Czym zajmuje się inżynier danych?

Inżynier danych jest niezbędny dla firm, które mają do czynienia z Big Data. Na czym polega ta praca?

Czym zajmuje się inżynier danych?

Fot. Kampus Production z Pexels

Inżynier danych buduje infrastrukturę IT i analizuje dane w firmie. Stanowisko to jest częścią środowiska Big Data.

Inżynier danych - definicja

Inżynierowie danych są odpowiedzialni za analizę danych i tworzenie baz danych. Nazywani są również inżynierami danych, inżynierami big data lub architektami big data. W tym zawodzie również przetwarza się i analizuje duże ilości danych.

Zobacz również:

  • AI w drodze po pół biliona dolarów
  • Data Scientist - jak stawiać pierwsze kroki w branży?

Inżynier danych - zadania

Inżynierowie danych budują duże infrastruktury IT dla firm. Pomagają organizacjom realizować projekty z zakresu data science czy big data. Aby to zrobić, muszą znać relacyjne bazy danych, narzędzia ETL (Extract, Transform, Load), technologie Big Data i technologie chmurowe. Inżynierowie regularnie programują i powinni być szczególnie biegli w obsłudze i modelowaniu procesów związanych z danymi. Pracują oni również na styku sprzętu i przetwarzania danych. Aby to osiągnąć, optymalizują algorytmy i narzędzia oraz generują dane. Frameworki w inżynierii danych to na przykład Kafka, Airflow czy Spark.

W swojej pracy inżynierowie danych muszą regularnie kontaktować się z osobami z innych działów i klientami, dlatego też powinni posiadać dobre umiejętności komunikacyjne. Powinni oni również posiadać wiedzę na temat bezpieczeństwa i ochrony danych. Inżynierowie danych są uważani za osoby rozwiązujące problemy: muszą szybko znajdować rozwiązania i przywracać działanie systemów, zwłaszcza gdy w firmie zdarzają się awarie techniczne.

Praca w dziedzinie inżynierii danych - wejście i branża

Praca w roli inżyniera danych jest typowym etapem kariery, ponieważ nie ma specjalnego szkolenia lub programu studiów dla tego zawodu. Inżynierami danych mogą być zatem specjaliści z dziedziny informatyki (biznesowej), technologii komputerowej lub statystyki. Aby zapewnić sobie optymalne wejście na rynek, warto zainwestować w kursy dokształcające, które przygotowują do pracy w takich dziedzinach jak business intelligence, bazy danych, ETL czy data science.

Inżynierowie danych są potrzebni we wszystkich branżach w wielu firmach, które mają styczność z Industry 4.0, IoT czy Custumer Journey. Inżynierowie są szczególnie poszukiwani w branży budowy maszyn, motoryzacyjnej lub chemicznej.

Inżynier danych vs. Data Scientist vs. Data Analyst

Data Science jest skrzyżowaniem dziedzin informatyki, matematyki i biznesu. Badacz danych pracuje z metodami statystycznymi w celu uzyskania wglądu w duże ilości danych. Ma on jedynie zdalny kontakt ze sprzętem, ale generuje dane z interfejsów dostarczonych przez inżyniera danych. Zawód analityka danych stanowi wstępny etap tej pracy - tutaj również pracuje się z dużymi ilościami danych, ale analityk danych przeprowadza jedynie ich analizę.

Artykuł pochodzi z Computerwoche.de

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200