Czy zewnętrzne aplikacje i rozszerzenia ChatGPT są bezpieczne?

Rynek zalały aplikacje bazujące na rozwiązaniu ChatGPT od OpenAI. Czy rozwiązania firm trzech są bezpieczne? Które z nich warto wykorzystywać w rodzinnej pracy?

Od sztucznej inteligencji nie ma już odwrotu. Ostatni rok pokazał nam w jaki sposób sztuczna inteligencja może wspomóc codzienną pracę z nowymi technologiami. Model generatywnej AI wprowadzony na rynek przez OpenAI jako ChatGPT szybko zastąpił nas w prostych, nudnych i powtarzalnych czynnościach takich jak tworzenie szablonów maili, pisanie prostych programów na komputery czy przeprowadzaniu researchu w sieci.

Czy zewnętrzne aplikacja ChatuGPT są bezpieczne?

Czy zewnętrzne aplikacja ChatuGPT są bezpieczne?

Wraz ze wzrostem popularności ChatGPT rośnie liczba chatbotów opartych na sztucznej inteligencji. Wiele z tych chatbotów nazywa się "zewnętrznymi aplikacjami ChatGPT" i są one w zasadzie niczym więcej niż klonami rozwiązania od OpenAI. Najpopularniejsze sklepy z aplikacjami oraz rozszerzeniami takie jak Apple App Store, Google Play Store czy Chrome Web Store są zalane programami związanymi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Zobacz również:

  • Ten incydent z „katolickim księdzem” pokazuje, jak niebezpieczna może być sztuczna inteligencja
  • Blaski i cienie AI
  • Sztuczna inteligencja od Apple wymagać może nowych procesorów

Czy zewnętrzne aplikacje i rozszerzenia bazujące na ChatGPT są bezpieczne? Które z nich warto wykorzystywać w swojej pracy?

ChatGPT jest wykorzystywany jako wabik

Cyberprzestępcy bardzo szybko zauważyli rosnącą popularność ChatGPT i postanowili wykorzystać ją w celu osiągnięcia własnych korzyści. Po wpisaniu hasła ChatGPT w AppStore, Google Play czy Chrome Web Store naszym oczom ukażą się setki aplikacji, które znacząco się od siebie różnią. Każda z nich podkreśla jednak, że korzysta z ChatGPT, a dokładnie przygotowane opisy sugerują, ze dany program jest zauważalnie lepszy od oficjalnego klienta dostarczanego przez OpenAI.

Część twórców zachęca do pobrania swoich programów reklamując konkretną funkcję taką jak pisanie wiadomości e-mail czy podsumowywanie stron internetowych. W praktyce wykorzystują one rozwiązania oparte na ChatGPT, które są dostępne dla każdego w oficjalnej aplikacji.

Niestety wiele aplikacji powiązanych z ChatemGPT to spreparowane programy, których celem jest instalacja złośliwego oprogramowania lub przekierowanie użytkownika na stronę zawierająca przygotowany atak typu phishing mający na celu wyłudzenie danych.

Szybki rzut oka na komentarze aplikacji firm trzecich opierających się na ChatGPT pokazuje, że najcześciej są to zakupione recenzje, a programy korzystają z narzędzi programistycznych od OpenAI, co oznacza, że w najlepszym przypadku zaoferują taką samą funkcjonalność, jak oficjalna aplikacja.

Oficjalna aplikacja ChatGPT

Oficjalna aplikacja ChatGPT

Od momentu udostępnienia oficjalnych aplikacji klienckich ChatGPT na Androida i iOS, a także dopracowania wersji webowej dla komputerów nie warto interesować się większością aplikacji firm trzecich opartych na popularności ChatGPT. Od tej reguły znajdziemy jednak kilka wyjątków, o których więcej szczegółów w dalszej części tekstu.

Najlepsze alternatywy dla ChatGPT

Na rynku aktualnie znajdziemy kilka bezpiecznych i ciekawych alternatyw dla oficjalnej aplikacji ChatGPT od OpenAI. Dodatkowo przedstawione przez nas poniżej aplikacje pozwalają uniknąć problemu związanego z czasowym przeciążeniem serwerów, z którymi walczy OpenAI.

Bing Chat

OpenAI i jej flagowy produkt czyli ChatGPT nie byłoby, gdyby nie bardzo duże dofinansowania of firmy Microsoft. Gignat z Redmodn od lat interesuje się generatywną sztuczną inteligencją, a rozwiązania opracowane przez OpenAI wdrożył już do swoich flagowych produktów. Z ChatemGPT zintegrowano przeglądarkę Microosft Edge, Windows Copilot oraz aplikacje z pakietu biurowego Microsoft 365.

Bing Chat

Bing Chat

Firma Microsoft udostępnia swoim użytkownikom rozwiązanie Bing Chat, które w niczym nie przypomina klasycznej wyszukiwarki sieciowej Bing, którą znamy z poprzednich wersji Windowsa.

Bing Chat to autorska implementacja ChatuGPT, którą znajdziemy w przeglądarce Microsoft Edge na komputerach oraz aplikacji Bing na urządzeniach mobilnych.

Bing Chat jest wysoce konwersacyjny i może dostarczać źródła z Internetu dla wszystkich swoich odpowiedzi. Użytkownik może przełączać się między stylami konwersacji, aby dostosować odpowiedzi do swoich preferencji. Kolejną korzyścią jest bezpłatny dostęp do GPT-4. Ten multimodalny model językowy jest dokładniejszy i ma lepsze umiejętności rozwiązywania problemów niż GPT-3.5.

Bing Chat

Bing Chat

Bing Chat powinien być naturalnym wyborem dla wszystkich użytkowników, którzy na codzień korzystają z ekosystemu Microsoftu.

Perplexity AI

Perplexity AI to niezależna generatywna AI, która została wyszkolona na języku GPT-3 od OpenAI. Rozwiązanie to jest świetnym narzędziem badawczym, które dokładnie i wnikliwie przeszukuje sieć w celu dostarczenia wyników wyszukiwania.

Perlexity AI

Perlexity AI

Dużym plusem Perplexity AI jest brak konieczności rejestracji, ani logowania. Pochwalić należy również bardzo szybki czas reakcji. Główną różnicą między Perplexity AI i ChatGPT jest fakt, że Perplexity może cytować źródła dla swoich odpowiedzi, dzięki czemu odpowiedzi są łatwiejsze do weryfikacji.

Z drugiej strony Perplexity AI odstaje od ChatuGPT oraz Bing Chat swoimi zdolnościami konwersacyjnymi. Perplexity AI polecamy jako narzędzie do wyszukiwania informacji w sieci.

Nova AI

Nova AI jest godną alternatywą ChatGPT, której można używać do prowadzenia przyjaznej rozmowy, zadawania pytań i prowadzenia badań. Podobnie jak w rozwiązaniu od OpenAI i Microsoftu konieczne jest stworzenie konta i zalogowanie się przed przystąpieniem do pracy z programem.

Nova AI

Nova AI

Rozwiązanie działa praktycznie identycznie jak klasyczny ChatGPT. Dużą zaletą jest obecność aplikacji mobilnych na najpopularniejsze platformy sprzętowe. Twórcy udostępniają nawet aplikację mobilną na zegarki Apple Watch.

Warto uważać na podejrzane aplikacje bazujące na ChatGPT

Na rynku da się znaleźć ciekawe rozszerzenia i aplikacje bazujące na ChatGPT, a wyżej wymienione przez nas programy są tego idealnym dowodem. Należy jednak mieć się na baczności i pamietać, że zdecydowana większość programów stworzona została w celu wykorzystania wysokiej popularności generatywnej AI i w praktyce służy do przeprowadzania ataków cybernetycznych, a w najlepszym scenariuszu pozwoli skorzystać z aplikacji klienckiej ChatuGPT.

Najlepszą praktyką w przypadku generatywnej AI jest trzymanie się legalnych i dobrze znanych alternatyw, takich jak Bing Chat, Perplexity AI lub Nova.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200