Czy transformacja sieci WAN jest nieunikniona?

Wiele rewolucji rozpoczęło się na obrzeżach imperiów, aktualna zaczęła się na brzegu sieci. Nowa koncepcja podejścia do WAN w wydaniu HPE Aruba uwalnia od codziennego, żmudnego administrowania siecią, pozwalając ludziom skupić się na działaniach strategicznych i rozwoju biznesu.

Czy transformacja sieci WAN jest nieunikniona?

Najnowsze rozwiązania technologiczne i biznesowe dobrze ilustruje przykład ubiegłorocznego nabytku HPE Aruba – założonej w 2004 r. firmy Silver Peak, jednego ze światowych liderów w tworzeniu rozwiązań dla WAN. Dziś Silver Peak skupia się na transformacji cyfrowej i zapewnieniu obietnicy z zachowaniem sieci skupionej przede wszystkim na wsparciu dla biznesu. Zautomatyzowana platforma sieci WAN Edge Connect uwalnia firmy od konwencjonalnego podejścia do WAN. Ma ponad 2 tys. klientów w ok. 100 krajach. Dzięki połączeniu się Aruby i Silver Peak możliwości wsparcia przedsiębiorstw w przekształcaniu ich sieci WAN, architektury, bezpieczeństwa i zaawansowanej transformacji cyfrowej są ogromne. Zarazem obserwujemy błyskawiczny postęp w technologiach WAN, w tym intensyfikację wdrażania IoT, automatyzacji i AI, jak również nowe technologie transportowe, co razem składa się na przyspieszenie transformacji brzegu sieci.

Najważniejsze nurty cyfrowej transformacji Najważniejsze nurty cyfrowej transformacji

Zdaniem Roberta Lachowieckiego, Country Managera Aruba Polska, nieunikniona jest pełna transformacja biznesu do chmury, z zachowaniem jednak pełnej niezależności sieci WAN. Trendy można jak zawsze odczytać ze statystyk. Już w 2019 roku 39% firm miało strategie nastawione na usługi typu „cloud-first”, a 83% obciążenia dużych przedsiębiorstw przeniesiono do chmury. Przedsiębiorstwa będą więc dalej zmierzać w kierunku rozwiązań SASE, aby sprostać wyzwaniom stawianym przez rozwój IoT i oczywiście polepszyć doświadczenia użytkowników. Obecnie WAN musi ujednolicać zarówno dotychczasowe zabezpieczenia z koniecznymi dla chmury, wprowadzając jednocześnie zagadnienia ujednolicenia orkiestracji pomiędzy tymi rozwiązaniami. Drugim z zauważalnych trendów jest rozwój rozwiązań bezpieczeństwa związanych z IoT i podejście „zero trust”. Trzeci: technologie edge będą ewoluować tak, aby przynieść korzyści ze stosowania SD-WAN, SD-Branch oraz SASE. To właśnie na krawędzi (edge, czasem określana też jako access layer) zachodzą kluczowe zmiany architektoniczne powiązane ze wspomnianym wyżej rozwojem chmury i IoT. Czwarty: widzimy wzrost wagi strategii planowania infrastruktury brzegowej – konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom, bez względu na ich miejsce pobytu i poziom zabezpieczeń. Akcelerację tego trendu spowodowała, oczywiście, pandemia.

Kolejną nowością jest fakt, że LEO (skrót od Low Earth Orbit, satelitarne połączenie szerokopasmowe; dzięki niskiej orbicie opóźnienia są dużo niższe) dołącza do 5G w wyścigu o bezprzewodową technologię dostępu do WAN, co może znacząco poprawić pokrycie zasięgiem sieci całego globu. Dostępność LEO i 5G jednocześnie jest szczególnie ważna dla firm wymagających łączności w odległych lokalizacjach oraz w przypadku połączeń wideo.

IoT wymusi wymaganie segmentacji dynamicznej, ponieważ segmentacja sieci ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, a dotychczasowe, tradycyjne już rozwiązania są słabo wydajne (zwłaszcza w kontekście rozrostu internetu rzeczy). Pozwoli to na stworzenie wielu różnych fragmentów sieci, bez konieczności korzystania z VLAN-ów i przydzielania podsieci.

Z kolei rozwój AI i automatyzacji będzie popychać firmy w kierunku kompletnie zautomatyzowanego WAN, używanego do usprawniania zarządzania aplikacjami. Dzięki automatyzacji inżynierowie będą się mogli skupić na planowaniu długoterminowej strategii IT, zamiast tracić czas na codzienne administrowanie.

Istotnym trendem, wg Roberta Lachowiekiego, jest pojawienie się przedsiębiorstw typu software-defined. Przedsiębiorstwa mogą podnieść zyski dzięki wdrożeniu nowej i wydajnej infrastruktury, opartej na kompleksowej automatyzacji, AI i machine learning oraz chmurze. Dla przykładu, już teraz urządzenia Aruby potrafią obsłużyć kawałki infrastruktury, które są kompletnie z nami nie związane.

Czy transformacja sieci WAN jest nieunikniona?

Bezpieczeństwo w chmurze

Robert Miros, Architekt Rozwiązań Sieciowych, Aruba Polska, który patrzy na SD-WAN z perspektywy technologicznej, uważa, że ważnym aspektem jest transformacja pracy do modelu „edge-to-cloud” i problemy (np. wydajność), nad eliminacją których pracują wszyscy w branży. Przestarzałe i niewydajne struktury sieciowe zawsze są dużym problemem, a ich modernizacja bądź wymiana pochłania zasoby – ludzi, pieniędzy i czasu. Stąd pomysł Silver Peak na stworzenie ujednoliconej platformy SD-WAN Edge, zaprojektowanej na potrzeby rozwiązań typu cloud-first.

Silver Peak Orchestrator obsługuje system bezpieczeństwa w chmurze. Ruch jest kierowany do usługodawców bezpieczeństwa poprzez przeciąganie i upuszczanie w definicjach polityki nakładek aplikacyjnych. Współczesne rozwiązania mają też zaimplementowaną sztuczną inteligencję, a wiadomo, że uczenie maszynowe jest najskuteczniejsze, jeżeli AI ma do dyspozycji ogromne zbiory danych – to kolejny argument za wyborem rozwiązań opartych na chmurze, tym bardziej że w bezpieczeństwie podejście „zero trust” jest już standardem.

Czy transformacja sieci WAN jest nieunikniona?

Porównanie starszych i nowych rozwiązań

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200