Czy system Android narusza prawa Oracle? Wyrok możliwy nawet za kilka lat

Mija półtora roku odkąd przedstawiciele Oracle oskarżyli firmę Google o bezprawne wykorzystanie chronionych rozwiązań technicznych w ramach środowiska Android. Wiele wskazuje na to, że proces, którego wynik może zaważyć o przyszłości tego środowiska operacyjnego, może potrwać nawet kilka lat. Tyle mogą bowiem potrwać analizy posiadanych przez obie firmy patentów.

Z ujawnionych na początku roku informacji wynikało, że na wniosek przedstawicieli koncernu Oracle proces sądowy miał być realizowany w trybie przyspieszonym. W takim przypadku decyzja rozstrzygająca o prawach do niektórych rozwiązań technicznych wykorzystywanych w środowisku Google Android mogłaby zapaść jeszcze przed wakacjami. Z niedawnych zapowiedzi prowadzącego sprawę sędziego wynika jednak, że bez odpowiedniego uzasadnienia ze strony przedstawicieli Oracle postępowanie sprawdzające będzie prowadzone według standardowych zasad. To zaś może oznaczać, że weryfikacja należących do obu firm patentów potrwa nawet kilka lat.

Pierwsze - dotyczące rozwiązań wykorzystywanych w ramach środowiska Android - oskarżenia ze strony władz Oracle padły w sierpniu 2010 roku. Przedstawiciele amerykańskiego koncernu stwierdzili wówczas, że stworzona na potrzeby systemu Google Android maszyna wirtualna Java bezprawnie wykorzystuje rozwiązania technologiczne chronione siedmiona, należącymi do Oracle, patentami. W odpowiedzi przedstawiciele Google zapewnili, że maszyna wirtualna Dalvik została zbudowana od zera, właśnie na potrzeby środowiska Android przy wykorzystaniu rozwiązań nie objętych patentami Oracle. Ostatecznie jednak formalne oskarżenia wpłynęły do amerykańskiego sądu.

Zobacz również:

  • Najnowsza baza danych Oracle została wzbogacona o kolejne funkcje AI
  • Takim aplikacjom dodawanym do Google Play będzie towarzyszyć dodatkowe oznaczenie
  • Google i Apple w niełatwej walce o rynek automotive

W ramach postępowania sprawdzającego władze Google wnioskowały do Amerykańskiego Biura Patentów i Znaków Towarowych wniosek o szczegółową weryfikację patentów Oracle w kontekście roszczeń związanych z implementacją języka Java wykorzystaną w systemie Android. Wstępne wyniki analiz doprowadziły do odrzucenia niektórych zarzutów Oracle jako bezpodstawnych. W efekcie z postępowania wykluczono roszczenia dotyczące połowy pierwotnej puli patentów, które miały zostać złamane.

Według sędziego William Alsupa władze Oracle domagają się przyspieszenia postępowania i uznania pozostałych roszczeń jako zasadnych. Jego zdaniem przedstawiciele kierownictwa amerykańskiego koncernu powinni w szczegółowy sposób uzasadnić chęć zaniechania pozostałych analiz ze strony Biura Patentów i Znaków Towarowych USA. Tymczasem według ekspertów weryfikacja pozostałych roszczeń w kontekście pięciu patentów nadal objętych dochodzeniem może potrwać nawet trzy lata. "Typowe sprawy tego typu trwają od 12 do 18 miesięcy, jednak w tym przypadku - ze względu na skalę i wagę roszczeń, a także prawdopodobne liczne zastrzeżenia do werdyktu biura patentowego - proces może potrwać nawet kilkukrotnie dłużej" - uważa Scott Daniels, prawnik amerykańskiej kancelarii WHDA. Z ujawnionych informacji wynika, że termin zgłoszenia formalnego uzasadnienia mija w dniu 8. marca. Dzień wcześniej może zapaść natomiast wyrok określający wysokość potencjalnych strat poniesionych przez Oracle w wyniku rzekomego naruszenia patentów związanych z implementacją Javy. Początkowe roszczenia Oracle opiewały na 6,1 mld USD. Prowadzący sprawę sędzia uznał jednak, że jest to kwota zawyżona, zaś wartością wyjściową do ustalania ewentualnego odszkodowania powinna być kwota 100 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200