Czy procesory wektorowe wrócą do łask?

Korporacja NEC ogłosiła, że zaprojektowała wektorowy procesor kolejnej generacji zdolny przetwarzać dane kilkadziesiąt razy szybciej od stosowanych obecnie konwencjonalnych układów CPU.

Japoński koncern elektroniczny twierdzi, że układ ma tak dużą wydajność iż może z powodzeniem obsługiwać najbardziej wymagające aplikacje, np. wspierające technologie maszynowego uczenia się, sztucznej inteligencji czy wirtualnej oraz poszerzonej rzeczywistości.

Układ nosi nazwę Aurora Vector Engine. Warto przypomnieć, że wektorowe procesory stosowała do niedawna w swoich superkomputerach firma Cray, która ostatecznie zrezygnowała z nich i ostatecznie przeszła na procesory x86. NEC pozostał wierny procesorom wektorowym i ma w swojej superkomputery linii SX-ACE, które bazują na takich właśnie układach. Flagowy superkomputer tej firmy ma wydajność 256 gigaflopsów i może obsługiwać pamięć systemową o pojemności 1 TB.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • Trzy lata nowego iMaca, a większego AiO nadal nie pokazano

NEC zaprezentował oficjalnie procesor Aurora Vector Engine na początku lipca w Insbruku (Austria) na międzynarodowej konferencji poświeconej technologiom wykorzystującym równoległe i rozproszone przetwarzanie danych (International Symposium on Parallel and Distributed Computing).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200