Czy powstanie cyfrowy dolar?

Były przewodniczący amerykańskiej komisji CFTS (Commodity Future Trading Commission) nawiązał współpracę z firmą Accenture, której celem jest zbadanie możliwości stworzenia cyfrowego dolara, a w dalszej perspektywie przekonanie centralnego banku USA do przejścia na system CBDC (Central Bank Digital). Currency), czyli całkowite zdigitalizowanie tej waluty.

Prace będą prowadzone w ramach projektu non-profit noszącego nawę Digital Dollar Project. Komentując tę inicjatywę Chris Giancarlo (bo o nim mowa), który przewodniczył komisji CFTS za czasów prezydentury Baracka Obamy oraz Donalda Trumpa mówi, „Amerykański bank centralny powinien zdać sobie sprawę z tego, że rezerwy federalne nie powinny dalej bazować na analogowej walucie. Przyszłość należy do cyfrowej waluty, która pozwoliłaby zarówno osobom fizycznym jak i przedsiębiorstwom dokonywanie płatności w zdigitalizowanych dolarach niezależnie od miejsca i czasu całej transakcji”.

W ramach projektu Digital Dollar Project ma zostać opracowany ramowy plan wymieniający wszystkie kroki, jakie powinny zostać podjęte celem przejścia na cyfrowy dolar i system CBDC. Chris Giancarlo twierdzi iż czas ponagla, gdyż cały świat biznesu – w tym wiele rządów – już zauważył, że nie ma odwrotu i systemu, w którym banki centralne poszczególnych krajów prowadzą wszystkie transakcje w cyfrowej walucie.

Zobacz również:

  • Blaski i cienie AI

Projekt przewiduje, że cyfrowy dolar miałby pokrycie w gotówce. System taki nosi nazwę „stablecoin”. Taki zdigitalizowany dolar współistniałaby z wszystkimi zobowiązaniami będącymi w gestii banku centralnego USA i służyłby jako środek rozliczeniowy podlegający regułom całego świata cyfrowego, na którym mógłby bazować cały globalny system finansowy.

Jednocześnie eksperci pracujący na projektem Digital Dollar Project przestrzegają, że amerykański dolar może w pewnym momencie przestać pełnić rolę waluty, która jest de-facto traktowana jako globalny środek płatniczy, jeśli inne kraje zdecydują się wcześniej wprowadzić w życie cyfrowe waluty.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200