Czy nowe smartfony Huawei będą sprzedawane bez usług Google?

Nie zważając na to, że administracja amerykańska wypowiedziała jej wojnę, chińska firma Huawei pracuje cały czas nad nowymi mobilnymi rozwiązaniami i zapowiedziała np. w tym tygodniu, że w połowie września zaprezentuje w Monachium swoje najnowsze smartfony linii Mate 30, z którym wiąże duże nadzieje.

Smartfon wspiera najnowszą mobilną technologię 5G i jest pierwszym mobilnym rozwiązaniem tej firmy, jakie zostanie zaprezentowane szerokiej publiczności od momenty wpisania ją przez rząd USA na tzw. „czarną listę” wymieniającą podmioty gospodarcze, z którymi biznesowi amerykańskiemu nie wolno handlować, gdyż zagrażają one bezpieczeństwu narodowemu Ameryki.

Jak dotąd Huawei nie informuje, kiedy smartfony pojawią oficjalnie w jego ofercie. Ma to być może związek z ostatnią wypowiedzią rzecznika firmy Google. Powiedział on agencji prasowej Reuters, że smartfony Mate 30 znajdą się na cenzurowanym i nie będą mogły być sprzedawana razem z licencjonowanymi aplikacjami i usługami Google.

Zobacz również:

  • Google łata 50 luk systemu Android
  • Znamy nazwę pierwszego narzędzia anty-ransomware, które uzyskało certyfikat Tolly Group
  • 13 niebezpiecznych aplikacji na Androida trafiło do Sklepu Play

Rząd USA ogłosił co prawda w zeszłym tygodniu, że zawiesza nałożone na Huawei sankcje na trzy miesiące, ale nie dotyczy to nowych produktów, takich jak smartfony Mate 30. Firma Huawei ma więc teraz trudny orzech do zgryzienia, jaką strategię powinna obrać.

Istnieje jeszcze jedno rozwiązania, które może wyjaśnić całą sprawę. Chodzi o to, firmy amerykańskie mogą ubiegać się o zwolnienie ich z obowiązku przestrzegania zakazu handlowania ze znajdującymi się na liście firmami, wymieniając konkretne rozwiązanie, które wchodzi w grę.

W tym przypadku chodziło by o usługi Google Mobile Services, jednak jak dotąd Google na ten temat milczy co może oznaczać, że nie ma takiego zamiaru. Jest wysoce prawdopodobne, że wniosek taki byłby i tak odrzucony. Przemawia za tym fakt, że w ostatnich tygodniach Departament Handlu USA rozpatrywał 130 wniosków od firm o uzyskanie licencje na sprzedaż amerykańskich towarów firmie Huawei, ale żadna nie została rozpatrzona pozytywnie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200