Czy należy się obawiać tego, że Firefox gromadzi dane telemetryczne?

W przeglądarce Firefox dostępna jest od jakiegoś czasu specjalna strona, na której użytkownicy mogą sprawdzić jakie dane telemetryczne są aktualnie gromadzone przez jej dostawcę, czyli przez Mozillę. Każdy może je obejrzeć wpisując na pasku adresu polecenie „about:telemetry”.

Strona pokaże nam wtedy szczegółowe informacje techniczne o ustawieniach przeglądarki, takie między innymi jak konfiguracja przeglądarki, zainstalowane dodatki, systemie operacyjnym, dane opisujące warstwę sprzętową komputera, uruchomione aktualnie procesy czy obsługiwane przez przeglądarkę sesje.

Mozilla twierdzi iż jest to wszystko standardowy zestaw informacji, jakie dostawcy oprogramowania gromadzą celem usprawnienie jego pracy, naprawiania ewentualnych błędów czy wprowadzania poprawek zwiększających bezpieczeństwo danej aplikacji. Tak jest też w przypadku przeglądarki Firefox.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Popraw komfort przeglądania sieci na służbowych smartfonach
  • Najlepsze przeglądarki sieciowe dla biznesu - jaki program wybrać?

Zebrane w ten sposób informacje pomagają twórcom debugować kod przeglądarki i prowadzić pogłębioną analizę jej pracy. Twórcy przeglądarki twierdzą przy tym, że zdecydowali się udostępnić użytkownikom taką stronę również po, aby mieli świadomość tego jakie dane są gromadzone i uspokoić ich nikt ich tu nie śledzi ani nie zbiera poufnych informacji.

W wywiadzie udzielonych serwisowi ZDNet przedstawiciel Mozilly zapewnia iż jest to zgodne z przyjętą przez nią wiele lat temu strategią otwartości, której mogą się od niej uczyć dostawcy innych przeglądarek funkcjonujących obecnie na rynku IT. Przyznaje też, że korporacja popełniała nieraz na tym polu błędy, wymieniając np. incydent związany z dodatkiem Dr. Robot.

Oprócz możliwości debugowania kodu i wdrażania nowych wersji, zbierane dane telemetryczne są wykorzystywane przy tworzeniu publikowanego cyklicznie na jednej ze stron Mozilli dokumentu Firefox Public Data Report. To portal pokazujący statystyki użytkowania Firefoksa.

Jeśli jednak pomimo tych zapewnień użytkownik nie godzi na zbieranie danych telemetrycznych, może tę funkcję wyłączyć wpisując polecenie about:preferences#privacy i po przejściu do części Dane zbierane przez program Firefox wyłączyć ją.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200