Czy komputery PC potrzebują przepustowości 1 Gb/s?

Czy przepustowość 1 Gb/s to dużo czy mało? Pytanie wydaje się banalne, ale czy na pewno użytkownicy zdają sobie sprawę, co kryje się za tym parametrem.

Administratorzy decydują się często na doprowadzanie połączeń Ethernet 1 Gb/s do pracujących w ich firmie komputerów PC. I dzieje się tak niekoniecznie dlatego, że domagają się tego użytkownicy. Powód jest inny - interfejsy Ethernet 10/100/1000 instalowane w przełącznikach (np. Cisco Catalyst 6500) kosztują niewiele więcej niż interfejsy Ethernet 10/100 przeznaczone dla tego przełącznika. Dlatego administratorzy wybierają Gigabit Ethernet. Jest jeszcze jeden powód - interfejsy gigabitowe wspierają z reguły więcej zaawansowanych opcji niż karty Fast Ethernet.

Ale doprowadzenie połączenia Gigabit Ethernet do peceta nie musi wcale oznaczać, że użytkownik będzie korzystać z takiej przepustowości. Niektóre starsze modele pecetów nie wspierają po prostu połączeń gigabitowych, a tylko połączenia Fast Ethernet ( 100 Mb/s). Jednak większość nowszych pecetów i notebooków obsługuje już połączenia gigabitowe. A gdy użytkownik zorientuje się już, że ma do dyspozycji połączenie gigabitowe, to wydaje mu się, iż jest to właśnie to, czego potrzebuje. Ale czy na pewno Gigabit Ethernet jest zawsze potrzebny. A oto przykład, że nie zawsze.

Zobacz również:

Jedna z firm podjęła decyzję o unowocześnieniu sieci LAN. Firma zakupiła przełączniki z portami Ethernet 10/100 (wiedząc, iż takie same przełączniki z portami gigabitowymi są droższe). Pracownicy firmy znajdujący się w jej terenowych oddziałach, łączą się z siecią korporacyjną przez dwa połączenia WAN pracujące z szybkością 3 Mb/s. Użytkownicy zgłosili od razu pretensję, że do ich pecetów nie doprowadzono połączeń gigabitowych. A przecież już na pierwszy rzut oka widać, że taka przepustowość nie byłaby przez nich nigdy wykorzystana.

Inny przykład. W firmie zainstalowano w pewnym momencie na jakiś czas przełączniki z portami Ethernet 10/100/1000. Użytkownicy ucieszyli się - będziemy mieli Gigabit Ethernet. Jednak kierownictwo zdecydowało się po kilku tygodniach na wdrożenie w firmie telefonów Cisco IP Phone, zawierających tylko port Ethernet 10/100. Telefon taki podłącza się do peceta, który przekazuje dalej pakiety głosowe do sieci LAN. I znowu podniosły się protesty.

Użytkownikom trzeba było długo tłumaczyć, że nie potrzebują oni aż takiej przepustowości, a przeprowadzone niedawno testy wykazały, że większość pecetów wykorzystuje w porywach przepustowość rzędu 40 Mb/s, czyli 25 razy mniej niż oferuje Gigabit Ethernet.

Oczywiście, serwery bazy danych i sieciowe pamięci masowe potrzebują przepustowości 1 Gb/s wykorzystają ją co do bita. Ale nie komputery PC, co powinni wreszcie zrozumieć ich użytkownicy.


TOP 200