Czy komputery Apple z procesorami ARM nadają się do biznesu?

Apple zaprezentowało flagowy układ Apple M1 Ultra, co ponownie rozbudziło dyskusję - "czy komputery z układami Apple Silicon nadają się do biznesu"? Staramy się odpowiedzieć na to niezwykle złożone pytanie.

Apple to firma, która lubi chodzić własnymi ścieżkami i nie ogląda się za siebie. Gigant z Cupertino znany jest z wielu kontrowersyjnych decyzji. Z tego właśnie względu ogłoszenie przez Apple całkowitego przejścia na autorskie układy scalone korzystające z technologii ARM nie zdziwiło ekspertów.

MacBook Pro 2021 z procesorami Apple M1 Pro oraz Apple M1 Max
Źródło: apple.com

MacBook Pro 2021 z procesorami Apple M1 Pro oraz Apple M1 Max

Źródło: apple.com

Mariaż firmy Apple z autorskimi układami nie jest nowy. W latach 1994-2006 firma rozwijała autorską architekturę mikroprocesorów typu RISC, które nazwa handlowa to Apple PowerPC. Ostatnie układy produkowane we współpracy z Motorolą zeszły z taśm produkcyjnych w 2006 roku, a Apple na 14 lat związało się z firmą Intel i produkowało komputery wyposażane w procesory x86, które znajdziemy również w popularnych desktopach i laptopa. Apple nawiązało bliską współpracą z Intelem, która poskutkowała debiutem wielu dedykowanych układów tworzonych na potrzeby firmy Apple.

Zobacz również:

  • iPhone 15 z baterią odporniejszą na zużycie
  • Szyfrowanie plików, a szyfrowanie dysku - jaka jest różnica?

Dzięki obecności architektury x86 komputery Apple z lat 2006-2020 są w stanie uruchamiać system operacyjny Windows poprzez narzędzie Boot Camp. Istnieje również możliwość uruchamiania klasycznych programów w architekturze ARM, a nawet PowerPC (starsze wersje OS X posiadają wbudowany emulator Rosetta).

PowerBook G4 Titanium z procesorem PowerPC
Źródło: PCWorld.com

PowerBook G4 Titanium z procesorem PowerPC

Źródło: PCWorld.com

Na przestrzeni ostatnich lat Apple uznało, że procesory Intel rozwijają się za wolno. Dodatkowo gigant z Cupertino dąży do osiągnięcia pełnej kontroli nad procesem produkcji swoich urządzeń. Z tego właśnie względu w 2020 roku ogłoszono przejście na autorskie procesory ARM. Firma Apple w czerwcu 2020 roku wydało deweloperski zestaw wyposażony w procesor Apple A12Z znany z iPada Pro. Deweloperzy przez kilka miesięcy testowali nowe oprogramowanie, a w listopadzie 2020 roku na rynku pojawiły się pierwsze komercyjne komputery z procesorami Apple M1.

Apple Silicon - oczywiste zalety

Aktualnie - po około 1,5 roku od prezentacji pierwszego procesora Apple Silicon na rynku znajdziemy całą rodzinę procesorów - Apple M1, M1 Pro, M1 Max oraz M1 Ultra. Firma Apple zmodernizowała już praktycznie każdy ze swoich sprzętów do układów Apple Silicon. Jedynym komputerem z układem Intela jest topowy Mac Pro. Apple utrzymuje również w sprzedaży MacBooka Pro 13 z 2020 roku (Intel 10 generacji) oraz Maca mini z 2018 roku (Intel 8 generacji). Firma robi to nie bez powodu, ale o tym nieco niżej.

Mac mini 2020
Źródło: apple.com

Mac mini 2020

Źródło: apple.com

Jakie są największe zalety komputerów z procesorami Apple Silicon? Oto najważniejsze z nich:

  • Wysoka wydajność (duża ilość rdzeni CPU i GPU)
  • Niskie zużycie energii
  • Uniwersalna architektura (kompatybilność z aplikacjami z iOS i iPadOS)
  • Wysoki poziom zabezpieczeń
  • Zunifikowana pamięć operacyjna
  • Lepsza integracja sprzętu z oprogramowaniem

Użytkownicy komputerów Mac z procesorami Apple Silicon jednoznacznie zachwalają je za wysoką wydajność, gotowość do uruchomienia od razu po przyciśnięciu przycisku zasilającego, niskie zużycie energii oraz rewelacyjne możliwości podczas obróbki foto/video. Podkreślić należy również obecność procesora neuronowego, który przyśpiesza obliczenia z zakresu sztucznej inteligencji oraz rozszerzonej rzeczywistości. W przypadku komputerów przenośnych należy podkreślić jeszcze rewelacyjną żywotność baterii oraz niesamowicie wysoką kulturę pracy, którą zawdzięczamy energooszczędności. Warto nadmienić, że MacBook Air to konstrukcja chłodzona w pełni pasywnie, co nie było możliwe podczas stosowania układów Intela.

Dodatkowo firma Apple uniezależniła się od swojego poddostawcy - Intela, który na przestrzeni ostatnich lat niejednokrotnie opóźniał premiery swoich produktów

Apple Silicon - nieoczywiste problemy firm i korporacji

Niestety procesory Apple Silicon mają sporą listę wad. Szczególnie dotyczą one układów pierwszej generacji - Apple M1.

Procesory M1 z MacBooka Pro, MacBooka Air oraz Maca mini posiadają wiele chorób wieku dziecięco, które zostały usunięte w kolejnych generacjach. Mowa o kompatybilność z zaledwie dwoma złączami Thunderbolt 4 i obsługą zaledwie jednego dodatkowego monitora. Komputery te mają również ograniczenie do zaledwie 16 GB zunifikowanej pamięci operacyjnej, a bazowe modele z 8 GB pamięci RAM mają problemy z nadmiernym zużywaniem zasobów dysku SSD.

iMac 24
Źródło: apple.com

iMac 24

Źródło: apple.com

Układy Apple M1 Pro, M1 Max oraz M1 Ultra są pozbawione wyżej wymienionych wad, a na dodatek dedykowane przez Apple dla twórców. Firma skutecznie omija jednak środowiska korporacyjne, a Apple nie bez powodu nadal oferuje modele z Intelem w swoich sklepach. Wszystko ze względu na problemy z kompatybilnością i zarządzeniem.

Wiele komputerów Mac w korporacjach współdziała z komputerami z Windowsem w ramach jednej domeny Active Directory lub Azure, co jest utrudnione na modelach z procesorami Apple Silicon.

Problemem nadal jest kompatybilność z wybranymi aplikacjami - jest już zauważalnie lepiej, niż podczas premiery, ale nadal brakuje natywnych aplikacji napisanych dla procesorów ARM.

Na komputerach z procesorami Apple Silicon nie zainstalujemy również systemu operacyjnego Windows, ponieważ nie posiadają one narzędzia Boot Camp, a Apple wprost informuje, że nie pojawi się ono w przyszłości. Jest to na rękę firmie Apple, która drąży do zacieśnienia swojego ekosystemu.

Pierwsza generacja komputerów z procesorami Apple Silicon
Źródło: apple.com

Pierwsza generacja komputerów z procesorami Apple Silicon

Źródło: apple.com

Komputery Apple z procesorami Apple Silicon są odpowiednim sprzętem dla pracowników kreatywnych takich jak graficy, montażyści wideo czy projektanci. Ucieszą się z nich również programiści. Skorzystają oni z wysokiej mocy obliczeniowej. Z drugiej strony Apple Silicon nie radzą sobie w sektorze zarządzania IT. Pracownicy helpdesków oraz sysopsi nie będą zadowoleni z komputerów z układami Apple Silicon, ponieważ będą one dla nich mocno ograniczone.

Czas odpowiedzieć na pytanie - czy komputery Apple z procesorami ARM nadają się do biznesu?

W 2020 roku odpowiedzieli byśmy na to pytanie przecząco. Aktualnie na rynku wiele się zmieniło, a komputery z procesorami Apple Silicon mocno dojrzały. Niestety nadal istniej wiele problemów z kompatybilnością i zarządzaniem nowymi komputerami Mac w środowisku korporacyjnym. Ze względu na zupełnie inną architekturę bliżej im do smartfonów i tabletów, niż komputerów PC z procesorami x86.

Procesor Apple M1 trafił również do iPada Pro i iPada Air
Źródło: apple.com

Procesor Apple M1 trafił również do iPada Pro i iPada Air

Źródło: apple.com

Nowoczesne komputery Mac są dobrym wyborem dla biznesu, ale jedynie w specyficznych zastosowaniach. Urządzenia te pozwolą w pełni wykorzystać swoją wydajność w działach kreatywnych, marketingu czy u programistów. Komputery Apple z układami Apple Silicon są również dobrym wyborem dla pracowników C-Level. Ze względu na wygląd, jakość wykonania i renomę marki Apple to pożądane produkty, które atrakcyjnie wyglądają na spotkaniach biznesowych.

Benefity procesorów Apple Silicon odczują również normami użytkownicy, którzy wykorzystują swoje urządzenia do pracy biurowej.

Gama procesorów Apple Silicon
Źródło: apple.com

Gama procesorów Apple Silicon

Źródło: apple.com

Komputery Mac nie sprawdzą się w działach IT firm, które opierają swoją architekturę na usługach firmy Microsoft. Sprzęt ten nie będzie także dobrze współpracować w jednostkach organizacyjnych, które korzystają z mieszanych środowisk - Windows/Linux/macOS. Nie bez znaczenia jest również sugerowana cena detaliczna komputerów Mac, które są zauważalnie droższe od konstrukcji biznesowych. Wady te powodują, że komputery Mac nigdy nie będą tak popularne w korporacjach, jak komputery z Windowsem. Jest tego świadome również samo Apple, które pozycjonuje swój sprzęt do profesjonalistów pracujących na swój własny rachunek.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200