Czy kariera w IT jest dla kobiet?

Kobiety w świecie IT; jakie trudności napotykają w codziennej pracy, czy fakt, że branża IT jest mocno zmaskulinizowana im pomaga lub przeszkadza, czy spotykają się z dyskryminacja, a może wręcz przeciwnie: czy to kobiety są faworyzowane w tej branży?

Materiał partnerski: Talent Management in Tech Companies AGH

Paulina Sarecka, Operations Manager w Pontoon Solutions, wykładowca Talent Management in Tech Companies AGH.

Kobiety w świecie IT; jakie trudności napotykają w codziennej pracy, czy fakt, że branża IT jest mocno zmaskulinizowana im pomaga lub przeszkadza, czy spotykają się z dyskryminacja, a może wręcz przeciwnie: czy to kobiety są faworyzowane w tej branży? Obecnie dużo się słyszy, że korporacje mocno stawiają na "różnorodność" (diveristy), powstają organizacje lub specjalnie dedykowane stanowiska pracy, które maja zapewnić aby prawa kobiet, mniejszość występujących w korporacjach były równe. Sprawdźmy zatem jak wygląda rzeczywistość.

Zobacz również:

  • Jak zatrudnić i zatrzymać programistów w świecie pracy hybrydowej
  • Najnowszy trend - job boomeranging
  • Coraz wyższa stawka w wyścigu o pracowników IT

Kobiety nie myślą o pracy w IT jako o swoim pierwszym zawodzie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Hays, aż 68% kobiet, zmieniło dotychczasową branżę na sektor IT. (źródło: raport firmy Hays 2016)

Te same badania pokazują, że 46% respondentek twierdzi, że jest im „trudniej niż mężczyznom” lub „dużo trudniej niż mężczyznom” w tej branży.

Jest to związane poniekąd z naszym stereotypowym myśleniem, że branża IT i studiowanie kierunków ścisłych jest wyłącznie domeną mężczyzn. Panuje przekonanie, że kobieta, w firmie IT może pracować w HR lub parzyć kawę. Jedna z kobiet, pracująca na wysokim stanowisku ściśle związanym z „kodowaniem” opisała sytuacje, która wydarzyła się podczas spotkania firmowego z samymi mężczyznami. Kiedy padła propozycja aby nalano kawę/herbatę, nagle wzrok wszystkich utknął na niej. Dla zebranych osób było oczywiste, że skoro jest jedyną kobietą na spotkaniu to ona powinna zadbać o podanie kawy lub herbaty. Mimo, że jej rola na tym spotkaniu była zupełnie inna. Wytrzymała wzrok reszty i nie pozwoliła aby stereotypowe myślenie wygrało. Wszyscy byli tam na równych warunkach i każda z zebranych osób, mogła zająć się podaniem napojów.

Czy kariera w IT jest dla kobiet?

Media również nie pomagają kobietom w zmianie stereotypów. Jest mnóstwo filmów opowiadających o hakerach, start-upach zakładanych w garażach, które potem stają się największymi graczami w świecie IT. Pomyślcie w ilu takich filmach głównymi bohaterkami są kobiety? Popularne seriale takie jak „Silicon Valley” czy „Big Bang Theory” również powielają te stereotypy. Jeśli występuje tam kobieta to albo nie grzeszy inteligencją, a jeśli już dorównuje mądrością męskim bohaterom to przedstawiana jest jako mało atrakcyjna. Na pewno każdy z was zna powiedzenie, że jeśli kobieta zajmuje się programowaniem to mówi się o niej „świnka morska”- ani świnka ani morska (ni to kobieta, ni to programistka), ani nie zna się na programowaniu, ani nie wygląda jak prawdziwa kobieta.

Trzeba przyznać, że nasz brak pewności siebie w tym męskim świecie zdecydowanie nam nie pomaga. Jeśli dziewczyna zdecyduje się już na studia informatyczne często jest pod ogromna presją męskiego środowiska. Oni czują się dużo pewniej, mimo że szanse są wyrównane: na studia zarówno dziewczyny jak i chłopcy przychodzą bez większego doświadczenia w programowaniu. To, że ich jest więcej i stanowią ogromną cześć grupy daje im większe poczucie bezpieczeństwa i większą pewność siebie. Pewności siebie dodaje im również fakt, że od małego to oni są przyzwyczajani do komputerów, większość gier jest specjalnie tworzona pod męską cześć konsumentów. Idąc na studia informatyczne czują się już jak ryba w wodzie.

Jak zatem przedstawia się kwestia zarobków kobiet i mężczyzn zajmujących te sama stanowiska w IT? Badania, które zostały przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych sprawdzające zarobki projektantów stron www informują, że mężczyźni zarabiają więcej w stosunku do kobiet: 1USD do 0.79 USD. Wśród managerów IT: 1USD do 0.89 USD (źródło: Świat Biznesu 2016)

Na szczęście firmy IT zaczynają nas doceniać. Zauważają, że zespoły, w których są również kobiety, są bardziej efektywne, kreatywne, innowacyjne i przede wszystkim, w takich zespołach jest mniej konfliktów.

Firmy, w których na kierowniczych stanowiskach kobiety stanowią podobny procent jak mężczyźni są bardziej rentowne (źródło: Mckinsey, Women Matter 2016 ) Wynika to z mieszanki stylów zarządzania, różnorodności kultur, doświadczeń i różnych poglądów czy pomysłów na firmę, które w połączniu dają fantastyczny efekt.

Korporacje coraz bardziej starają się dbać o to aby kobietom w świecie IT było lepiej, aby ich prawa były równe. Możemy zauważyć, że w większych firmach spotykamy się z osobą na stanowisku DIVERSITY COORDINATOR/MANAGER. Jednym z obowiązków osoby, na tym stanowisku jest właśnie dbanie o mniejszości w firmie, stwarzanie wygodnych miejsc pracy dla kobiet oraz wymyślanie coraz to nowszych strategii przyciągających więcej kobiet do swojej organizacji. Jak jeszcze firmy IT starają się zachęcić kobiety do siebie? Ciekawym pomysłem wykazała się firma Comarch, która nagrała film z damską częścią swojej kadry deweloperskiej. Polecam obejrzenie na youtube „Czy informatyka jest kobietą?”. W filmie przedstawione są sylwetki kobiet, które na co dzień pracują w tej branży, opowiadają jak wygląda ich praca i starają się odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule filmy pytanie.

Media nie są zbyt pomocne kobietom w przełamywaniu stereotypów. Jednak rzeczywistość sama pomaga nam w osiąganiu wymarzonych stanowisk w świecie IT. Coraz więcej kobiet, mimo trudności, decyduje się iść tą ścieżką co, najbardziej zauważalne jest w młodszych pokoleniach. Wspomniany wcześniej raport firmy Hays podaje, że im młodsze kobiety tym częściej maja odwagę aby rozpocząć studia techniczne i od razu wybrać karierę w męskim świecie.

Ogromnym ułatwieniem jest fakt, że mamy coraz więcej wzorców, za którymi możemy podążać. Sheryl Sandberg - skończyła ekonomię, była wiceprezeską Google, a obecnie jest szefową operacyjną Facebooka. Jest jedną z najbardziej wpływowych i najlepiej opłaconych kobiet w biznesie. Kolejnym przykładem może być Ginni Rometty- prezeska zarządu firmy IBM. Warto dodać, że zaczynała tam jako kobieta inżynier zajmująca się systemami. Trochę bliższym wzorcem z naszego kontynentu jest Åsa Bredin, znawczyni branży cyfrowej w Szwecji i Naczelna Dyrektorka ds. rozwoju w NetEnt. Nie mogę tu nie wymienić kobiety, matematyczki, żyjącej w XIX w., którą uznaje się za twórczynię pierwszego programu komputerowego - Ada Lovelace. Kolejną kobietą programistką, która osiągnęła sukces jest Margaret Hamilton - pracując w NASA była głównym inżynierem oprogramowania dla misji Apollo.

Na pewno było im trudno przebić się w tym świecie, ale swoją siłą, odwagą, determinacją pokazały, że kobiety mogą odnosić równie imponujące sukcesy w świecie IT jak mężczyźni.

Pomocne są także organizacje, które nie tylko zrzeszają kobiety zainteresowane IT ale również pomagają im rozpocząć karierę w tej branży. Jedną z najlepiej i najprężniej działających organizacji jest Geek Girl Carrots. Założone przez kobiety - dla kobiet. Dziewczyny organizują spotkania, meet-upy, konferencje, na których przekonują, że działka IT, programowanie to wcale nie taki straszny diabeł jak go malują a przede wszystkim udowadniają, że to nie tylko męska domena. Karotki organizują, także warsztaty, na których można spróbować swoich sił w kodowaniu.

Tak jak i firmy zauważyły już ogromny potencjał kobiet w branży IT, tak samo już wczesna edukacja powinna dostosować się do nowych trendów i zachęcać dziewczynki do nauki przedmiotów ścisłych. Mam nadzieję, że niedługo również w szkołach oprócz obowiązkowego języka angielskiego będą nas uczyć podstaw JAVY lub innego języka programowania.

W dzisiejszych czasach kiedy tak dużo mówi się o równouprawnieniu, prawach kobiet i równym traktowaniu, nie może nas również zabraknąć w tak ważnej dziedzinie życia jak technologia, branża IT.

Czy osiągniemy kiedyś granicę, że to mężczyźni poczują się dyskryminowani? Jak sądzicie, jak daleko posuną się firmy aby zachęcić kobiety do pracy w IT?

Bo to, że jesteśmy im potrzebne jest niezaprzeczalne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200