Czy iPhone potrzebuje dodatkowych zabezpieczeń?

Dużo mówi się o dodatkowym oprogramowaniu antywirusowym na Androida. Czy smartfony od Apple również potrzebują dodatkowych zabezpieczeń?

W aktualnej, niepewnej sytuacji cybernetycznej wiele mówi się o dodatkowych zabezpieczeniach mających chronić sprzęt służbowy przed atakami cybernetycznymi. Na komputerach standardem jest wysokiej jakości oprogramowanie antywirusowe, które coraz częściej zastępowane jest systemami EDR. Wiele organizacji decyduje się na wdrożenie narzędzi temu SIEM, NDR czy XDR oraz budowę własnego centrum bezpieczeństwa SOC.

Czy iPhone powinien posiadać dodatkowego antywirusa?
Źródło: macworld.com

Czy iPhone powinien posiadać dodatkowego antywirusa?

Źródło: macworld.com

Zabezpieczając infrastrukturę IT dba się nie tylko o stacje końcowe czy serwery, ale także bezpieczeństwo routerów, firewalli, sprzętu sieciowego czy urządzeń mobilnych.

Zobacz również:

Telefony komórkowe aktualnie są jednym z cenniejszych źródeł informacji dla cyberprzestępców. To właśnie na służbowych smartfonach najczęściej znajdują się dane wrażliwe takie jak dane kontrahentów, współpracowników czy aplikacje pozwalające na uwierzytelnienie logowania z wykorzystaniem narzędzi do weryfikacji wieloskładnikowej. To również za pośrednictwem smartfonów otrzymujemy kody SMS, które mogą służyć np do logowania w banku.

W wielu firmach administratorzy IT oraz dyrektorzy działów IT decydują się na dodatkowe zabezpieczenie smartfonów z wykorzystaniem aplikacji firm trzecich takich jak antywirusy lub kompleksowe narzędzia do zarządzenia urządzenia w organizacji. Czy takie same narzędzia warto wykorzystywać, gdy w organizacji korzystamy ze sprzętu firmy Apple?

Bezpieczniejszy nie oznacza bezpieczny

Na rynku spotkamy dwa typu smartfonów, które różnią się systemem operacyjnym. Mowa o Androidzie i iOS. Android to otwarto źródłowe oprogramowanie, które posiada mnóstwo opcji personalizacji. W związku ze swoim pochodzeniem na Androida znajdziemy dużo więcej wirusów, które coraz częściej przedostają się do oficjalnego sklepu z aplikacjami - Google Play.

Apple posiada zupełnie inne podejście do budowy oprogramowania oraz sprzętu. System operacyjny iOS to zamknięto-źródłowe oprogramowanie, które może instalować aplikacje wyłącznie z jednego, zaufanego sklepu z aplikacjami - App Store. Całość połączone z wysokiej klasy zabezpieczeniami klasy korporacyjnej, szyfrowaniem danych, blokadą aktywacji oraz wieloma pomniejszymi elementami, które mają za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa danych przechowywanych na urządzeniu.

W związku z tym faktem wielu administratorów IT zastanawia się czy warto dodatkowo zabezpieczeń urządzenia mobilne od Apple?

Czy iPhone może "złapać" wirusa?

Pomimo wielu systemów bezpieczeństwa, które zostały wbudowane w system operacyjny iPhone'a, na przestrzeni lat udało się zidentyfikować różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie, które przedostało się na smartfony od Apple. Przypadków jest znacznie mniej, niż w przypadku Androida, ale potwierdzają one, że można złamać nawet tak dobrze zabezpieczony system, jak iOS.

W przeszłości odnotowano złamanie zabezpieczeń smartfonów Apple, ale najcześciej odnosiły się one do smartfonów pracujących pod kontrolą przestarzałej wersji oprogramowania, która nie miała załatanych luk typu zero-day. Dodatkowo mowa również o urządzeniach ze zdjętą blokadą oprogramowania - po przeprowadzeniu procesu jailbreak.

iPhone posiada zabezpieczenia klasy korporacyjnej
Źródło: macworld.com

iPhone posiada zabezpieczenia klasy korporacyjnej

Źródło: macworld.com

Użytkownicy smartfonów Apple zachowujący rozsądek i ostrożność przy użytkowaniu swoich urządzeń mogą spać spokojnie.

Aplikacje firm trzech mogą dodatkowo zwiekszyć poziom bezpieczeństwa

Organizacje, którym zależy na zachowaniu jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa mogą zdecydować się na implementację dodatkowych zabezpieczeń na smartfonach firmy Apple. Ze względu na skomplikowaną strukturę systemu operacyjnego nie ma możliwości instalacji klasycznego oprogramowania antywirusowego, które pozwoli np. na ograniczenie dostępu do urządzenia lub zdalne wymazywanie pamięci. Tego typu funkcje dostępne są jedynie za pośrednictwem narzędzi dostarczanych przez firmę Apple.

Aplikacje działające na smartfonach pracujących pod kontrolą systemu iOS/iPadOS domyślnie uruchamiane są w piaskownicy (trybie sandbox). Oznacza to, że nie mają dostępu do wszystkich plików systemowych. Takie rozwiązanie znacząco poprawia bezpieczeństwo systemu od Apple, ale negatywnie wpływa na możliwości dodatkowego zabezpieczenia z wykorzystaniem oprogramowania firm trzecich.

iPhone 14
Źródło: macworld.com

iPhone 14

Źródło: macworld.com

Jakie dodatkowe zabezpieczenia można wdrożyć na smartfonach od Apple?

Najpopularniejszym sposobem na zabezpieczenie smartfonów od Apple jest wykorzystanie bezpiecznego połączenia z siecią poprzez VPN - Virtual Private Network. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy obawiać się ataku poprzez sieć Wi-Fi, z której aktualnie korzystamy. System operacyjny posiada natywne wsparcie dla połączenia VPN. Dodatkowo można skorzystać z aplikacji firm trzech. Dzięki połączeniu VPN otrzymujemy dodatkową warstwę ochrony, a na dodatek możemy liczyć na dostęp do elementów infrastruktury sieciowej organizacji np. dysków sieciowych.

Na systemie iOS można skorzystać rownież z aplikacji monitorujących poczynania użytkownika w sieci. Programy antywirusowe posiadają funkcję bezpiecznego przeglądania, która blokuje złośliwe witryny niezależnie od przeglądarki, która jest wykorzystywana. Dodatkowo funkcja bezpiecznego przeglądania ostrzega użytkownika o stronach, na których możliwe jest wyłudzenie danych oraz innych niebezpieczeństwach.

Wybrane programy antywirusowe na system operacyjny iOS posiadają również wbudowany filtr bezpieczeństwa SMS. Funkcja ta po uzyskaniu dostępu do wiadomości SMS zgromadzonych na urządzeniu pozwala filtrować je pod kątem wykrywania ataków phishingowych przeprowadzanych z wykorzystaniem wiadomości SMS.

Posiadacze smartfonów od Apple mogą również aktywować dodatkową funkcje bezpieczeństwa dostępną w przeglądarce Safari. Mowa o opcji Fraudulent Website Warning. Rozwiązanie to ostrzega użytkowników przed niebezpiecznymi stronami internetowymi korzystając z globalnej bazy danych przekazywanej przez firmę Apple.

Smartfony z Apple to najbezpieczniejsze urządzenia mobilne
Źródło: macworld.com

Smartfony z Apple to najbezpieczniejsze urządzenia mobilne

Źródło: macworld.com

iPhone to najbezpieczniejsze urządzenie mobilne

iPhone to najbezpieczniejsze urządzenie mobilne, jakie można wykorzystać w organizacji. Domyślne zabezpieczenia są na tak wysokim poziomie, że w 99% przypadków nie ma potrzeby stosowania dodatkowych aplikacji oferujących funkcje bezpieczeństwa. Apple bardzo dobrze dba o ochronę prywatności i danych swoich użytkowników, a budowany od lat ekosystem opiera się głównie na zabezpieczeniu danych i ochronie prywatności. Stosowanie zaawansowanych aplikacji firm trzecich znanych z urządzeń z Androidem nie jest niezbędne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200