Czy "downsizing" spotka się z "upsizing"?

Najbardziej stałą cechą informatyki jest jej zmienność

Najbardziej stałą cechą informatyki jest jej zmienność

W świecie zmieniających się technologii, koncepcji, metod rozwiązywania problemów, systemów operacyjnych, sprzętu i oprogramowania użytkowego, co jakiś czas pojawiają się tendencje, które wybuchają nagle i obejmują swym zasięgiem cały świat informatyczny. Jedną z takich tendencji jest "downsizing" czyli przechodzenie z systemami przetwarzania danych z dużych komputerów typu "mainframe" na mniejsze systemy, połączone w sieci lokalne. Niektórzy ze znawców problemu wolą raczej używać pojęcia "rightsizing", oznaczającego dopasowanie rozmiaru systemu informatycznego (o ile można w ogóle mówić o rozmiarze czegoś tak słabo zdefiniowanego).

Celem downsizingu jest obniżenie kosztów utrzymania systemu, łatwiejsze zarządzanie jego zasobami, możliwość swobodnego kształtowania konfiguracji i dopasowania jej do potrzeb przedsiębiorstwa, skalowalność mocy obliczeniowej wraz ze wzrostem potrzeb itp.

Pojęcie "upsizingu" nie zrobiło tak zawrotnej kariery, jak downsizing. Ma jednak zastosowanie w firmach, które zaczęły proces informatyzacji stosunkowo niedawno. Wraz ze wzrostem rozmiaru firmy, liczby klientów i obrotów, rośnie zapotrzebowanie na moc obliczeniową, rozmiar dysków, na których składuje się dane istotne dla jej działalności oraz rosną wymagania co do bezpieczeństwa danych. Jak wykonać operację upsizingu?

Do niedawna nie istniały jeszcze narzędzia programowe pozwalające na przejście z małych aplikacji, napisanych za pomocą dBase, FoxPro, Access czy Approach na poważniejszy system zarządzania bazami danych, operujący na jakimś serwerze SQL i działający pod systemem operacyjnym o większym stopniu bezpieczeństwa niż DOS/Windows. Jedyne co można było zrobić, to napisać aplikację na nowo.

Poczynając od stycznia 1995 r. Microsoft oferuje dwa programy, tzw. Access Upsizing Tool do aplikacji napisanych w Accessie i FoxPro Upsizing Tool do aplikacji napisanych w FoxPro, które wykonują operację przejścia do SQL Servera (działającego pod Windows NT lub Windows 95) z aplikacją, zachowując strukturę tabel bazy danych, łącznie z indeksami, wartościami domniemanymi, ale bez pól licznikowych (wymagają one opracowania specjalnego modułu kodu i podjęcia decyzji co do sposobu ich konwersji). Dokonują także konwersji reguł sprawdzania na ich odpowiedniki w SQL Server oraz pozwalają na wykonywanie zapytań ad hoc z bazy SQL i pokazywanie wyników w Accessie lub FoxPro.

Jednocześnie można używać SQL Servera do Windows NT jako podstawowego systemu zarządzania bazami danych w przypadku przenoszenia aplikacji z większych komputerów do środowiska serwerów PC, toteż można powiedzieć, że upsizing właśnie się spotkał z downsizingiem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200