Czy dostrzegają Państwo chmurę?

ZA I PRZECIW cloud computing

Jakie pozycje powinien uwzględniać bilans wprowadzenia cloud computingu w firmie? Ponieważ usługi cloud to tak naprawdę outsourcing aplikacji, powinniśmy się skupić na potrzebach aplikacji i biznesu:

1.Jakiego pasma wymagają aplikacje, które mogą zostać przeniesione do chmury? Jeśli wymagają szybkiej komunikacji z serwerem, to nie da się ich przenieść, chyba że razem z serwerem i klientami.

2.Jakie zasoby informatyczne firmie potrafią obsługiwać daną technologię? Jeśli brakuje nam administratora serwera mailowego, to cloud może się wydawać dobrą alternatywą.

3.Jakie są wymagania bezpieczeństwa i stabilności platformy? Jeśli wynoszą 99,99%, chmura może być zbyt ryzykowna, za dużo czynników pozostaje poza naszą kontrolą.

4.Czy funkcjonalność aplikacji w chmurze spełnia nasze wymagania w 100%. Niektóre, szyte na miarę usługi, np. ERP, mogą się opierać przenoszeniu do chmury.

Należy także zrobić bilans wydatków na wynagrodzenie ludzi oraz sprzęt - zakres kompetencji i parametry sprzętu, nie tylko ilość, ulegają w kontekście wykorzystania chmury obliczeniowej zmianie. Duży biznes ma swoją bezwładność i nie ma szans na to, żeby szybko ją oszacował. W Schneider Electric prace projektowe nad oceną finansowych skutków wdrożenia usług w chmurze trwają od czerwca 2010 r. To po części spowodowane dynamiką zmian w ofercie cloud computing, ale też kompleksowością problemu. Usługę CRM udało się oszacować i zatwierdzić; trwają prace nad pocztą, modułem do komunikacji i współpracy.

Wydaje się, że firmy będą korzystać z wybranych usług w chmurze, kiedy:

1.Usługa jest na tyle standardowa, że łatwo poddaje się "chmuryzacji".

2.Zmiana procesów w firmie będzie tańsza niż ciągłe dostosowanie nowych wersji aplikacji do procesów w firmie - przykład systemy Help Desk zgodne z ITIL.

3.Przeniesienie się do chmury da firmie przewagę konkurencyjną, choć pewnie będzie to miało zastosowanie raczej w przypadku start-upów niż dużych korporacji.

Chmura obliczeniowa będzie więc dla wszystkich, ale nie do wszystkiego.

Zagrożenia są dobrze zdefiniowane:

•prawne (jeśli dane wrażliwe trafiają poza UE);

•backup i bezpieczeństwo informacji są po stronie dostawcy chmury i nie mamy nad nimi kontroli;

•brakuje na razie kontroli nad tym, jak długo żyje informacja raz wprowadzona do chmury;

•fundamentalnym dla koncepcji zagrożeniem jest odcięcie od Internetu.

Arkadiusz Kowalczyk pełni funkcję IT Managera EMEA w Schneider Electric. Od 2004 r. odpowiada za świadczenie usług IT w APC (obecnie Schneider Electric) w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Budapesztańskiego Uniwersytetu Technicznego oraz studia MBA w Edinburgh Business School. Jego hobby to nauka języków. Jest członkiem Klubu CIO.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s
  • Chmura prywatna – opcja warta rozważenia

TOP 200