Czy dojdzie do fuzji EMC i HP?

Jak donosi Wall Street Journal, po blisko rocznych rozmowach korporacje EMC i Hewlett-Packard wydają się być bliższe sfinalizowania porozumienia dotyczącego ich połączenia. Gazeta spekuluje, że może to zostać ogłoszone z chwilą oczekiwanego odejścia z EMC jej szefa (Joe Tucci).

Wall Street Journal napisał, że rozmowy obu firm dotyczące ich fuzji zawieszono jakiś czas temu, gdyż nie mogły one dojść do porozumienia na temat ewentualnych warunków finansowych takiej transakcji. Wyrażano też wtedy obawy, że udziałowcy obu firm nie zaakceptują takich planów. Obecnie wydaje się, że rozmowy te mogą być wznowione, choć nie zostało to oficjalnie potwierdzone.

Gazeta pisze dalej, że jeśli rzeczywiście miałoby dojść do wznowienia takich rozmów, to jest wysoce prawdopodobne, że funkcje kierownicze zostaną rozdzielone po równo - stanowisko CEO w nowej superkorporacji objąłby wtedy Meg Whitman (stojący obecnie na czele HP), a Joe Tucci objąłby stanowisko prezesa (chairman).

Zobacz również:

Szacuje się, że nowa superkorporacja EMC/HP byłaby prawdziwym gigantem na rynku rozwiązań IT, której wspólny majątek sięgałby astronomicznej kwoty rzędu 130 mld USD. Chodzą też słuchu, że EMC może być zainteresowane fuzją z firmą Dell. Są to oczywiście wszystko domysły. Niezależnie od tego, którą korporacje EMC wybierze, będzie to oczywiście możliwe po tym, gdy wszystkie instytucje monitorujące takie transakcje (chodzi o przeciwdziałanie praktykom monopolistycznym) – zarówno amerykańskie, jak i europejskie – wyrażą na to zgodę. A z tym może być różnie.


TOP 200