Czy boom gospodarczy sprzyja rozwojowi chmurowych usług?

Światowa gospodarka ma się ostatnio nie najgorzej i w związku z tym analitycy zadają sobie pytanie, czy sytuacja taka sprzyja rozwojowi chmur obliczeniowych, czy też spowalnia wdrażanie tej technologii. Dla wielu może to być zaskoczeniem, ale niektórzy twierdzą, że gospodarczy boom jest wrogiem tej technologii.

Na zadanie tak pytanie większość ludzi z branży IT odpowiada bez wahania, że dobra sytuacja światowej gospodarki napędza rozwój chmur obliczeniowych. Firmy mają bowiem wtedy więcej pieniędzy na rozwój i inwestują ją właśnie w chmury obliczeniowe i świadczone przez nie usługi.

Są jednak tacy, którzy nie zgadzają się z tą tezą i twierdzą wręcz coś przeciwnego. Według nich chmury obliczeniowe zaczęły się intensywnie rozwijać jakiś 10 lat temu głównie z tego powodu, że światowa gospodarka była wtedy w kryzysie. Aby z niego wyjść, firm zaczęły szukać oszczędności, a usługi chmurowe oferowały im taką możliwość. Firma nie musiała już bowiem budować własnego centrum danych, a mogła kupować chmurowe usługi IT, co pozwalała jej zaoszczędzić sporo pieniędzy. I tak kryzys gospodarczy stymulował rozwój technologii chmurowych.

Zobacz również:

  • Najpopularniejsze stanowiska pracy w chmurze obliczeniowej
  • Microsoft Office 365 - lista wersji, najważniejsze zmiany dla biznesu

Minęła jednak 10 lat, gospodarka wyszła z kryzysu i wszystko wskazuje na, że przynajmniej a najbliższych latach będzie się prężnie rozwijać. Firmy nie muszą już szukać oszczędności co w opinii niektórych analityków powoduje, że nie zamawiają usług chmurowych. Dlatego rynek takich usług zacznie się według nich kurczyć.

Jednak większość analityków nie zgadza się z taką tezą. Według nich technologie chmurowe rzeczywiście rozwijały się swego czasu głównie z powodu kryzysu gospodarczego, ale obecnie okrzepły i oferują tak wiele nowych możliwości - o których nikt nawet nie myślał dekadę temu - iż popyt na nie będzie dalej rosnąć. I tej tezy należy się chyba trzymać mając nadzieję, że najnowsze raporty potwierdzą ten trend. Liczące się na świecie firmy analityczne są tego samego zdania i przewidują, że obroty na rynku usług chmurowych będą w najbliższych latach dynamicznie rosły.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200