Czy Windows NT zastąpi Unixa

Gdzie trwa walka

Microsoft promuje Windows NT jako rozwiązanie dla sieci zarówno w małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstwach. Wkrótce rywalizacja z Unixem rozgrywać się będzie wyłącznie na obszarze średniej wielkości przedsiębiorstw. Rynek mniejszych firm i sieci lokalnych, zwłaszcza w Polsce, zdominowany jest przez NetWare Novella. Natomiast dużye instytucje, takie jak banki, towarzystwa ubezpieczeniowe czy duże firmy przemysłowe, obsługujące do kilkudziesięciu tysięcy użytkowników, od lat związane są z Unixem i nie należy oczekiwać od nich decyzji o zmianie systemu.

Wciąż wyspecjalizowane, rozbudowane aplikacje, takie jak zintegrowane systemy zarządzania przedsiębiorstwem i bazy danych współpracują z Unixem. Przynajmniej na razie, w tym segmencie rynku, Windows NT może szukać swojej szansy jako serwer aplikacji i platforma komunikacyjna.

"W Kancelarii Sejmu posiadamy dwa unixowe serwery, które pracują pod kontrolą HP-UX w wersji 10. Służą one głównie jako podstawowa platforma sprzętowa, wykorzystywana do tworzenia baz danych. Główną zaletą Unixa, z którego korzystamy, jest stabilność systemu, dobra współpraca z dużymi narzędziami do tworzenia baz danych. Natomiast Windows NT używamy przede wszystkim do serwera aplikacji oraz jako platformę komunikacyjną" - twierdzi Zbigniew Jabłoński, dyrektor ośrodka informatyki w Kancelarii Sejmu.

"Nasze dwa serwery unixowe wykorzystujemy do obsługi dwóch baz danych, Oracle'a i Informixa, oraz jako platformę systemową dla SAP R/3. Z kolei cztery serwery pracujące pod Windows NT wykonują takie zadania, jak zarządzanie kontami użytkowników oraz pełnią funkcję serwerów komunikacyjnych plików i drukarek, Internetu i intranetu oraz platformy do aplikacji BackOffice" - opisuje wykorzystanie Unixa i Windows NT Leszek Bartol, informatyk z firmy Amica Wronki.

W krakowskim Pierwszym Polsko-Amerykańskim Banku Windows NT wykorzystywane jest przede wszystkim jako serwer aplikacji i platforma komunikacyjna. "Służy on także do udostępniania drukarek w sieci" - powiedział Jaromir Pelczarski, informatyk banku.

Powoli jednak sytuacja zmienia się, przynajmniej jeżeli chodzi o dostępność aplikacji dla Windows NT. Producenci, znani dotychczas przede wszystkim z produkcji oprogramowania unixowego m.in. Intergraph, Oracle, SAP i holenderski Baan, tworzą już wersje swoich aplikacji na platformę Microsoftu. Oracle wciąż jednak preferuje Unixa jako system operacyjny dla aplikacji pracujących przy dużym obciążeniu. Zdaniem analityków rynku, Windows NT dopiero zaczyna być uznawany za stabilny system operacyjny, na którym wkrótce będą mogły być uruchamiane aplikacje wymagające terabajtów danych.

"Nie widzę jakiegoś ścisłego podziału funkcji między Unixem a NT. Jedyny wpływ na wybór systemu ma fakt, dla którego z tych systemów została zoptymalizowana potrzebna mi aplikacja, w jakim środowisku działa ona najsprawniej. Sądzę, że od pewnego czasu oba te systemy zaczyna się postrzegać jako równorzędne. Wiele firm tworzy oprogramowanie pod NT, do tej pory istniejące jedynie w wersji na Unixa, np. OpenView firmy Hewlett-Packard" - mówi Jaromir Pelczarski.

Podobieństwa i różnice

Zarówno NT, jak i Unix to wielozadaniowe, 32-bitowe platformy serwerowe. Jednak "społeczność" unixowa może poszczycić się 25-letnim doświadczeniem, podczas gdy jednymi z głównych zalet Windows NT, wymienianych przez informatyków, są łatwość użycia, relatywnie niski koszt oraz zintegrowanie tego systemu z pozostałymi aplikacjami dostarczanymi przez Microsoft, w tym należącymi do BackOffice i Microsoft Office. "Moim zdaniem główną wadą Unixa są wysokie koszty jego utrzymania, rozbudowy i serwisu. Natomiast Windows NT ma przyjazny, ułatwiający pracę, interfejs użytkownika" - oświadczył Leszek Bartol.

Oprócz doświadczenia, na korzyść Unixa przemawia wysoka skalowalność. W Unixie systemy wieloprocesorowe umożliwiają jednoczesne wykorzystanie 100 procesorów, w przypadku gdy pod kontrolą NT mogą pracować tylko 32 procesory. Sam Microsoft przyznaje, że najnowszy Windows NT optymalnie pracuje z ośmioma procesorami (obecnie dostępne serwery intelowskie, na których najczęściej wykorzystuje się NT, umożliwiają jednoczesną prace zaledwie czterech procesorów).

"Zaletą Unixa jest to, że w pewnych aplikacjach, w związku z dłuższym okresem eksploatowania go jako platformy systemowej, system ten jest bardziej stabilny. Ponadto w Unixie od wielu już lat stosuje się technologię klastrów, aby zwiększyć jego niezawodność. Pod tym względem o Windows NT można powiedzieć, że stawia dopiero pierwsze kroki" - powiedział Lech Barszczewski z Petrochemii Płock.


TOP 200