Czy Windows 7 pokonał Vistę?

Analitycy nie są zgodni: jedni uważają, że najnowszy system operacyjny Windows 7 wyprzedził poprzednika: Vistę. Inni twierdzą, że starsza wersja systemu ma nadal większy udział w rynku.

Według badań firmy Janco Associates w kwietniu 2010 roku Windows 7 po raz pierwszy wyprzedził Vistę w udziale w rynku. Uważają oni, że Windows 7 jest zainstalowany na 14,6% komputerów korzystających z Sieci. Udziały w rynku jego poprzednika, systemu Vista, spadły do 12,6%.

Inne dane podaje firma NetApplications: według niej w kwietniu 2010 roku z systemu Windows 7 korzystało 11,7% użytkowników, podczas gdy z poprzedniej wersji (Vista) - 15,6%. Z przewagą Visty na rynku zgadza się irlandzka firma analityczna StatCounter. Podaje jednak inne dane: wg niej Windows 7 kontroluje 13,5% rynku, a Vista - 20,2%.

Różnice wynikają przede wszystkim z różnych metodologii badań. NetApplications bada popularność systemów operacyjnych i przeglądarek internetowych korzystając z baz danych ponad 40 tysięcy partnerskich stron internetowych. Przekłada się do na bazę około 160 mln unikalnych użytkowników (uu) miesięcznie. Analizy uwzględniają również takie elementy jak m.in. grupa osób korzystających z Sieci w danym państwie. Natomiast StatCounter zbiera dane z ponad 2 mln witryn za pomocą udostępnianego darmowego narzędzia statystycznego. A Janco zbiera dane z niewielkiej ilości witryn o dużym ruchu.

Chociaż NetApplications i StatCounter nie potwierdzają doniesień Janco Assosiates to detronizacja Visty na rzecz Windows 7 jest tylko kwestią czasu. Według przewidywań NetApplications nastąpi to przed końcem czerwca, a do grudnia Windows 7 zdobędzie 24% światowego rynku systemów operacyjnych, podczas gdy udział Visty spadnie poniżej 10%.

Windows XP nadal liderem

Najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie nadal jest już dziewięcioletni Windows XP, którego udział w rynku szacuje się na 56,2% (StatCounter) i 63,4% (NetApplications). Mimo że Microsoft ogranicza wsparcie dla tego systemu, to poprawki związane z bezpieczeństwem będą wydawane do kwietnia 2014 roku, czyniąc go najdłużej wspieranym systemem operacyjnym w historii firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200