Czy Qualcomm stanie się kolejnym producentem serwerowych procesorów ARM?

Steve Mollenkopf (pełniący w Qualcomm funkcję CEO) zasugerował, że jego firma zacznie produkować serwerowe układy CPU oparte na architekturze ARM. Mollenkopf twierdzi, że Qualcomm ma tak duże doświadczenie w projektowaniu procesorów (co prawda nie serwerowych, ale instalowanych w urządzeniach mobilnych), że nie powinno to mu przysporzyć specjalnych kłopotów. Nie udzielił jednak odpowiedzi, na pytanie, kiedy może to nastąpić i jakie serwerowe procesory Qualcomm mógłby wtedy produkować.

"Byłoby to dla nas interesujące doświadczenie. Wiemy już jak robić energooszczędne układy CPU, oparte na architekturze ARM, przeznaczone dla smartfonów czy tabletów. Dlaczego nie mielibyśmy podjąć się zadania zaprojektowania podobnych układów, przystosowanych do obsługiwania serwerów”, powiedział Steve Mollenkopf na targach CES 2014, odpowiadając dziennikarzowi na pytanie, czy Qualcomm rzeczywiście rozważa taką możliwość.

Procesory ARM są obecnie instalowane głównie w smartfonach i tabletach, jednak szereg producentów większych systemów obliczeniowych (w tym Hewlett-Packard i Dell) chcą je instalować w serwerach, głównie dlatego, iż są wyjątkowo energooszczędne. Serwerowe procesory ARM znajdują się też w polu zainteresowania takich firm, jak Advanced Micro Devices i AppliedMicro. I chociaż nie są to szybkie procesory, to można je z powodzeniem instalować w serwerach obsługujących mniej wymagające aplikacje, np. webowe.

Zobacz również:

  • Sztuczna inteligencja od Apple wymagać może nowych procesorów
  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI
  • Najnowsza przeglądarka Chrome jest zgodna z komputerami zawierającymi procesory Arm

Podczas gdy jedni zastanawiają się, czy wejść na ten rynek, inni go opuszczają. Tak można powiedzieć o firmie Calxeda (która jako jedna z pierwszych zaczęła produkować serwerowe procesory ARM), która podjęła na początku grudnia decyzję o zakończeniu swojej działalności. Ale nie było to spowodowane tym, że serwerowe układy ARM nie sprawdzają się, ale dlatego, że firma miała po prostu kłopoty finansowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200