Czy Microsoft wprowadzi do chmury Azure własne układy CPU?

Dobrze poinformowane źródła (w tym znany serwis Bloomberg) donoszą, że Microsoft pracuje nad własnym układem CPU opartym na architekturze Arm, który zamierza instalować prawdopodobnie wyłącznie w serwerach obsługujących jego wewnętrzne centra danych, które nie świadczą swych usług klientom korporacji. Niektórzy zadają sobie jednak pytanie – czy poprzestanie na tym.

Microsoft

Korporacja przymierza się też do stworzenia innego, mniej wydajnego procesora, który byłby instalowany w komputerach osobistych linii Surface. Analitycy sądzą, że być może Microsoft został zainspirowany niedawną decyzją firmy Apple, który uruchamia produkcję własnych procesorów M1, uniezależniając się tym samym od Intela.

Chociaż niektórzy sądzą, iż Microsoft zdecydował się na taki krok biorąc przykład z firmy Apple, która uruchomiła produkcję własnego procesora M1, to jest to chyba naciągana teza. Warto bowiem pamiętać, że Micosoft i Qualcomm opracowały wspólnie dwa lata temu procesor bazujący właśnie na architekturze Arm, który znalazł zastosowanie w komputerze Surface Pro X. Chodzi tu o układ SQ2, który w dużej mierze przypomina produkowany przez Qualcomm układ Snapdragon 8cx, tyle że bez wsparcia dla połączeń 5G.

Zobacz również:

  • Tesla tworzy "wirtualną elektrownię" w Kalifornii
  • TSMC rozpocznie produkcję w 2 nm w 2025 roku
  • Apple M1 vs Apple M2 - jak wygląda różnica w wydajności?

Analitycy zadają sobie obecnie pytanie, co tak naprawdę zamierza Microsoft. Bo jeśli układ ten byłby instalowany wyłącznie w serwerach obsługujących laboratoria tej firmy, to nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego. Jeśli jednak pojawiłyby się on w serwerach instalowanych w chmurze Azure, to sprawa jest już poważniejsza. Oznaczałoby to iż Microsoft zamierza odegrać większą rolę na rynku układów CPU, co bez wątpienia zmieniłoby jego kształt i spowodowałoby, że Intel i AMD miałyby powody do zmartwienia. A jak jest naprawdę, przekonamy się być może już niedługo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200