Czy Linus Torvalds był nagabywany przez NSA?

Linus Torvalds był proszony przez NSA (National Security Agency; amerykańska agencja bezpieczeństwa) o to, aby wstawił do otwartego, bezpłatnego systemu operacyjnego GNU/Linux złośliwe oprogramowanie backdoor, ukrywając oczywiście ten fakt przed użytkownikami. W opinii niektórych osób (takich jak Christian Engström, członek Parlamentu Europejskiego reprezentujący w nim Szwecję) wniosek taki można wysnuć śledząc przesłuchania prowadzone przez Parlament Europejski, dotyczące podsłuchiwania przez różnego rodzaju organizacje (w tym wywiadowcze) rozmów telefonicznych oraz internautów.

Abstrahując od tego czy jest to prawda, wydaje się iż jest to jeszcze jeden dowód na to, że NSA zagalopowała się chyba w swych staraniach o kontrolowanie wszystkich i wszystkiego. Ujawniane ostatnio informacje o poczynaniach tej organizacji – w tym ta dzisiejsza – uświadamiają użytkownikom Internetu, że ich prywatność jest poważnie naruszana.

Nils Torvalds (ojciec Linusqa Torvaldsa) jest członkiem Parlamentu Europejskiego z ramienia Finlandii. Brał on w tym tygodniu udział w przesłuchaniach prowadzonych przez Parlament Europejski i zdecydował się ujawnić informację o nagabywaniu jego syna przez NSA. Przesłuchania zostały zarejestrowane i można je obejrzeć na witrynie Youtube (http://www.youtube.com/watch?v=EkpIddQ8m2s&feature=youtu.be

Zobacz również:

  • AI w walce z przestępstwami finansowymi

Interesujący nas epizod zaczyna się w trzeciej godzinie i siódmej minucie wideo. Mówi się w nim o tym, że w systemach otwartych (takich GNU/Linux) każdy może przejrzeć kod źródłowy i sprawdzić, czy nie ma w nim złośliwego oprogramowania (w przeciwieństwie do systemów zamkniętych – np. oferowanych przez Microsoft – w przypadku których ich kod źródłowy jest znany wyłącznie producentowi). Christian Engström zadaje w pewnym momencie przedstawicielowi firmy Microsoft pytanie, czy zdecydowałaby się ona udostępnić taki kod w przypadku podejrzenia, że znajduje się w nim złośliwe oprogramowanie. Odpowiedzi nie było.

W trzeciej godzinie i dziewiątej minucie zabrał głos Nils Torvalds, mówiąc „kiedy poproszono mojego najstarszego syna (Linus Torvalds) o odpowiedź, czy NSA zawracało się do niego w sprawie oprogramowania backdoor, odpowiedział, że nie. Kiwnął jednak w tym czasie głową. Nie mógł wtedy inaczej odpowiedzieć, ale wszyscy zrozumieli, że było inaczej.

Cała ta historia nie mówi nam do końca, co Linus Torvalds odpowiedział NSA. Można się jednak domyślać, że odpowiedział iż nie mógłby tego zrobić nawet gdyby chciał, gdyż jest to oprogramowanie otwarte, które może być w każdej chwili zweryfikowane przez niezależne ośrodki. Stąd wniosek, iż przekonanie o tym, że oprogramowanie open-source należy do najbardziej bezpiecznych, nie jest pozbawione podstaw.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200