Czy LTE-U spowoduje problemy z pracą sieci Wi-Fi

Trwa spór o to, czy instalacje LTE-U zakłócają pracę sieci Wi-Fi, a wyniki niezależnych testów wciąż nie dają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

W kilku laboratoriach przeprowadzono ostatnio testy mające sprawdzić czy głoszone przez niektórych ekspertów ostrzeżenia mówiące o tym, że sygnały radiowe emitowane przez instalacje LTE-U zakłócają pracę sieci Wi-Fi, mogą rzeczywiście mieć rację bytu. Wyniki tych testów nie dają do końca odpowiedzi na tak postawione pytanie, gdyż jedni twierdzą, iż sygnały LTE-U mogą wtedy wpływać ujemnie na pracę sieci Wi-Fi, podczas gdy inni twierdzą coś zupełnie innego.

Warto na początku przypomnieć, że instalacje radiowe bazujące na standardzie LTE-U (Long-Term Evolution in Unlicensed spectrum) to takie, w których sieć komórkowa LTE wykorzystuje nielicencjonowane pasma częstotliwości i może współużytkować kanały komunikacyjne z siecią Wi-Fi . Możliwość integracji LTE z Wi-Fi w jednolity system komunikacyjny przyciąga coraz większe zainteresowanie producentów sprzętu sieciowego i telekomunikacyjnego. Jest to sposób na względnie łatwe zwiększenie przepustowości systemu niezbędnej dla efektywnego działania niektórych aplikacji, na przykład wymagających przesyłania strumieni wideo o wysokiej jakości. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Zobacz również:

  • Netgear wkracza z Wi-Fi 7 dla klientów biznesowych

Niestety eksperci nie są pewni, czy sygnały LTE-U zaburzą pracę sieci Wi-Fi. Potrzebne są tu chyba dodatkowe badania, które rozwiałyby te wątpliwości. Jedno jest pewne - badania takie powinny być na pewno przeprowadzone przez niezależne ośrodki, nie związane w żaden sposób z jakimkolwiek producentem sprzętu radiowego.

Zwolennikiem teorii, że sygnały LTE-U nie zakłócają pracy sieci Wi-Fi, jest firma Qualcomm. To właśnie ona przeprowadziła badanie, które w jej opinii potwierdza taką tezę. Qualcomm argumentuje, że przeprowadzone przez niego testy zostały wykonane zgodnie z wytycznymi sformułowanymi przez CableLabs. To grupa badawcza, która opublikowała w ostatnich miesiącach kilka dokumentów sugerujących, że LTE-U może poważnie zakłócić działanie sieci Wi-Fi.

Qualcomm twierdzi, że przeprowadzone przez niego testy nie potwierdzają tych podejrzeń. Sugerują wręcz coś przeciwnego. Miały wykazać, że dla Wi-Fi bardziej niebezpieczne są inne sieci Wi-Fi pracujące w sąsiedztwie niż stacje LTE-U. Według firmy Qualcomm wydajność sieci bezprzewodowej znacznie spada, jeśli w jej otoczeniu zostanie zainstalowany router wspierający pracę innej sieci Wi-Fi. Mało tego, po zainstalowaniu w tym samym miejscu jednostki radiowej LTE-U, wydajność może wzrosnąć, a opóźnienia przy przesyłaniu pakietów spaść.

Jednak badanie przeprowadzone prze CableLabs pokazuje zupełnie coś innego. Wynika z niego, że stacja LTE-U potrafi zmniejszyć wydajność sieci Wi-Fi nawet o 50%. Dzieje się tak dlatego, ponieważ sieć Wi-Fi używa protokołu “listen-before-talk” celem sprawdzenia, czy interesujący ją kanał jest wolny. Sygnały radiowe generowane przez stację LTE-U zakłócają ten proces i sieć Wi-Fi pracuje wtedy wolniej.

Trudno powiedzieć, dlaczego wnioski do jakich doszły oba laboratoria są ta rozbieżne. Tym bardziej, iż Qualcomm zarzeka się, że przeprowadził test zgodnie z zaleceniami opublikowanymi przez CableLabs, które zostały sporządzone w oparciu o najnowsze specyfikacje opracowane i zaakceptowane przez LTE-U Forum. Póki co, nawet specjaliści nie chcą się w tej sprawie wypowiadać, ponieważ nie znają dokładnie warunków w jakich oba testy zostały przeprowadzone oraz produktów (chodzi o sprzęt i oprogramowanie), jaki Qualcomm i CableLab użyły do badań.

Większość specjalistów jest jednak przekonanych, że coś musi być na rzeczy i prawdopodobnie sieci LTE-U wpływają negatywnie na wydajność instalacji Wi-Fi. Aby stwierdzić to autorytatywnie, trzeba będzie poczekać na podobne badanie wykonane np. przez IEEE. Póki co trzeba uzbroić się w cierpliwość i unikać instalowania stacji LTE-U w bezpośredniej bliskości sieci Wi-Fi.

Największe zmartwienie mogą mieć w tej sytuacji ci dostawcy bezprzewodowych usług, którzy zamierzają już w najbliższym czasie instalować stacje radiowe bazujące na technologii LTE-U. Głos w tej sprawie zabrała nawet amerykańska komisja do spraw łączności (FCC; Federal Communication Commision). Jej przedstawiciel zapowiedział, że z chwilą gdy okaże się, iż stacje LTE-U mogą wpływać ujemnie na wydajność sieci Wi-Fi, przystąpi do opracowania stosownych regulacji prawnych, które będą chronić użytkowników sieci Wi-Fi przed takimi sytuacjami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200