Czy Intel opuści rynek smartfonów i tabletów?

Wiele wskazuje na to, że firma może wkrótce podjąć jedną z najważniejszy decyzji w swojej historii. Może mianowicie wycofać się rynku procesorów obsługujących smartfony i tablety. I to pomimo tego, że korporacja wydała przecież wcześniej miliardy dolarów na rozwój procesorów instalowanych w takich urządzeniach.

Korporacja poinformowała niedawno, że nie będzie dalej pracować na kolejnymi wersjami mobilnych procesorów Atom. Tym samym Intel nie wprowadzi do oferty zapowiedzianej wcześniej następnej wersji układu Sofia. Zapowiadany procesor Broxton nie pojawi się również w jego ofercie, co miała nastąpić jeszcze w tym roku.

Jeśli dodamy do tego fakt, że korporacja zamierza w najbliższym czasie zmniejszyć zatrudnienie o 12 tys. osób, to może to rzeczywiście świadczyć o tym, że Intel przymierza się do większej reorganizacji i przeorientowania swoich priorytetów.

Zobacz również:

  • Premiera nowego układu AI firmy Intel
  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI

Analitycy zwracają uwagę na fakt, że rezygnując z rozwijania układów Sofia i Broxton, korporacja daje jasny sygnał. Procesory mobilne nas nie interesują. Będziemy je być może jeszcze jakiś czas produkować, ale nie będą one odgrywać w naszych długofalowych planach specjalnie ważnej roli. Intel nie będzie też pracować nad kolejną wersją tabletowego układu Atom X5, znanego pod roboczą nazwa Cherry Trail. Zostanie on zastąpiony procesorami Pentium i Celeron należącymi do nowej linii Apollo Lake.

Wiele wskazuje na to, że Intel postawi obecnie w obszarze mobilności na technologię 5G i wprowadzi do oferty nowe procesory oraz modemy wspierające takie bezprzewodowe sieci. A gra warta jest świeczki, bowiem sieci 5G mają pracować sto razy szybciej od sieci 4G i pierwsze rozwiązania bazujące na tej technologii mają wejść na rynek za trzy/cztery lata.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200