Czy IBM wystawi swój biznes SDN na sprzedaż?

Dobrze poinformowane źródła donoszą, że IBM zamierza sprzedać swój biznes SDN (Software Defined Networking; sieci komputerowe zarządzane przez oprogramowanie), spodziewając się iż może na tym zarobić ok. 1 mld USD. Informacja taka pojawiła się ostatnio np. na witrynie Re/code.

Mówi się, że potencjalnymi nabywcami tego oddziału IBM (noszącego oficjalną nazwę Software Defined Network for Virtual Environments) mogą być takie firmy, jak Cisco, Dell, Fujitsu, HP lub Juniper. Oddział projektuje sprzęt oraz oprogramowania stosowane w środowiskach sieciowych SDN. Są to np. kontrolery oparte na protokole OpenFlow, przełączniki wykorzystujące technologię, w posiadanie która IBM wszedł po przejęciu w 2010 r. firmy BLADE Network Technologies czy wreszcie oprogramowanie DOVE (Distributed Overlay Virtual Ethernet) wykorzystywane do wirtualizowania sieciowych zasobów.

Zarówno sam IBM, jak i ewentualni nabywcy oddziału Software Defined Network for Virtual Environments (a więc Cisco, Dell, Fujitsu, HP i Juniper) nie skomentowali jak dotąd publicznych spekulacji dotyczących takiej transakcji. Jak podaje witryna Re/code, IBM uznał, że nie jest to dla niego strategiczny oddział. Tak samo zresztą jak oddział produkujący serwery „low end” linii System X, który niedawno chińska korporacja Lenovo kupiła od IBM za kwotę 2,3 mld USD. IBM zainwestował za to ostatnio sporo w dwie inne technologie – w superkomputer Watson oraz w oddział SoftLayer (chmury obliczeniowe).

Zobacz również:

  • To narzędzie pozwala w maksymalnym stopniu wykorzystać moc komputera kwantowego
  • Rekordowe udziały rynkowe AMD w Q1/2024

IBM utworzył niedawno oddział Watson Business Group, który zajmie się komercjalizacją superkomputera Watson. Firma zapowiedziała, że zainwestuje w Watson Business Group co najmniej 1 mld USD. IBM stosuje w superkomputerze Watson technologię znaną pod nazwą „cognitive computing”, dzięki której jest on w stanie przetwarzać i analizować dane w podobny sposób jak robi to ludzki mózg.

Analitycy zastanawiają się, czy sprzedaż oddziału zajmującego się technologią SDN wpłynie w jakiś sposób na to, jaką postawę IBM przyjmie w OpenDaylight Project (organizacji, która wspiera i promuje sieci SDN). Wiele wskazuje jednak na to, że IBM nie przywiązuję już tak dużej wagi do technologii sieciowych, jak to miało miejsce jeszcze kilkanaście lat temu.

O zagadnieniach związanych z sieciami zarządzanymi programowo będziemy mówić podczas pierwszej w Polsce konferencji SDN, która odbędzie się 8 kwietnia 2014r.

Czy IBM wystawi swój biznes SDN na sprzedaż?
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200