Czy HongMeng OS stanie do walki z systemami iOS i Android?

Ren Zhengfei (dyrektor generalny firmy Huawei) udzielił wywiadu francuskiemu magazynowi Le Point w którym zapewnił, że opracowywany przez tą chińską korporację mobilny system operacyjny HongMeng będzie szybszy od dwóch wiodących obecnie na świecie produktów tego typu, czyli od systemów Android i iOS. Pewien problem może natomiast wystąpić z podażą aplikacji zgodnych z tym systemem.

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że Huawei pracuje od jakiegoś czasu nad własnym systemem operacyjnym, który mógłby zarządzać produkowanymi przez tę korporację smartfonach, jeśli USA dopną swego i utrzymają nałożone na nią sankcje. Gdyby tak się stało, Huawei zostałby odcięty od najważniejszych mobilnych usług opracowanych przez Google oraz co najważniejsze od systemu Android.

Właśnie wtedy Huawei mógłby wtedy sięgnąć po własny system operacyjny HongMeng (znany również jako Ark). Ren Zhengfei twierdzi, że system HongMeng może z powodzeniem stawić czoła Androidowi, jednak Huawei może mieć wtedy kłopoty z innego powodu. Chodzi o aplikacje, które będzie można uruchamiać na smartfonach, którymi zarządza system HongMeng. Przynajmniej na początku ich podaż może być tak mała, że może to zniechęcić użytkowników do kupowania takich smartfonów.

Zobacz również:

  • Ta ciekawa technologia AI ulży życiu pracowników call center
  • Google łata 50 luk systemu Android
  • Premiera kolejnej wersji systemu RHEL 9

I tego właśnie Huawei obawia się najbardziej. Bo cóż z tego, że smartfon pracuje bardzo szybko, skoro można na nim instalować ograniczoną liczbę aplikacji. W takiej sytuacji rywalizacja ze sklepami App Store (Apple; platforma iOS) i Play Store (Google; platforma Android) będzie bardzo trudna.

W przeszłości między innymi również właśnie z tego powodu poległy tak znane mobilne platformy (chodzi o system operacyjny) jak Windows Phone (Microsoft) oraz BlackBerry. Czyżby podobny los miałby teraz spotkać system HongMeng. W opinii znawców tematu jest to bardzo możliwe i zgodne z nieco przewrotnym powiedzeniem, że jeśli coś może pójść źle, to na pewno tak się stanie. I tego Huawei obawia się najbardziej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200