Czy Cisco gwarantuje sukces technologii AnyLAN

Firmy Cisco oraz Hewlett-Packard podjęły ostatnio decyzję połączenia wysiłków nad rozwojem produktów w standardzie 100VG-AnyLAN oraz tworzeniem oprogramowania do obsługi koncentratorów i routerów.

Firmy Cisco oraz Hewlett-Packard podjęły ostatnio decyzję połączenia wysiłków nad rozwojem produktów w standardzie 100VG-AnyLAN oraz tworzeniem oprogramowania do obsługi koncentratorów i routerów.

Wspólnym produktem będą karty 100VG-AnyLAN do routerów Cisco z rodzin 7000 i 4500; będą dostępne od połowy 1995 r. Cisco jednocześnie wspomoże Wellfleet Comm. nad rozwojem opracowanego przez HP protokołu umożliwiającego przesyłanie danych w sieci 100VG-AnyLAN z szybkością 100Mb/s, konkurencyjnego dla 100Base-T, produktu grupy firm Fast Ethernet Alliance.

Jak z rogu obfitości

"Do tej pory w tym sektorze rynku liczyli się przede wszystkim HP i AT&T - teraz dochodzi Cisco, którego udział dodaje wiarygodności całemu przedsięwzięciu. Ale jeszcze długa droga przed nimi" - twierdzi Dataquest,firma zajmująca się badaniami rynku.

Niezależnie od współzawodnictwa z 100Base-T, producenci sieci 100VG-AnyLAN muszą ostro konkurować z ATM. Producenci ATM np. IBM czy First Virtual Corp., obniżyli ostatnio ceny dla rozwiązań o szybkości transmisji 25Mb/s. Jeśli uwzględnić jeszcze dwie nowe propozycje Ethernetu, zapewniających szybkość 100Mb/s, to wstrzymywanie się klientów przed podjęciem decyzji staje się zrozumiałe.

"Chcielibyśmy przyspieszyć naszą sieć do 100 Mb/s i Ethernet wydaje nam się właściwym wyborem", mówi proszący o anonimowość administrator sieci w dużej firmie farmaceutycznej. "Tym niemniej jeśli masz do wyboru kilka dróg, to trzeba się zastanowić przed podjęciem ostatecznej decyzji", dodaje.

Koszmary administratorów

Zgodnie z ostatnimi badaniami wykonanymi przez Dataquest, wśród administratorów sieci z 300 firm przeważa lęk przed podjęciem pochopnej decyzji dotyczącej wyboru technologii 100 MB/s. Może się zdarzyć, że wybrana przez nich technologia nie będzie rozwijana. Obawa ta będzie prawdopodobnie hamulcem rozwoju aż do chwili, gdy któraś z koncepcji nie odniesie wyraźnego zwycięstwa.

Odsiecz ze strony Cisco dla technologii 100VG-AnyLAN przychodzi w samą porę. Mimo, że jest ona uważana za lepszą od rozwiązania Fast Ethernet, Dataquest uważa, że jej perspektywy nie są jasno określone, gdyż Fast Ethernet jest obecnie stosowany w produktach ponad 40 firm.

Rozmowy prowadzone na ostatnich targach Networld/Interop '94 w Atlancie między producentami koncentratorów i komutatorów wykazały niewielkie zainteresowanie technologią 100VG-AnyLAN. Dla przykładu Cabletron Systems Inc., czołowy wytwórca koncentratorów, zdecydował się na inwestowanie w Fast Ethernet.

Inny producent, Xylan Corp., stwierdził wręcz, że nie ma w planach stosowania 100VG-AnyLAN, gdyż nie znalazł nawet jednego klienta. Zarówno Xylan, jak i Amber Wave Systems Inc. planują natomiast wykorzystywanie w swoich hubach przełączających Fast Ethernet.

W koło Macieju

Ponieważ 100VG-AnyLAN nie używa tradycyjnego protokołu transmisji danych stosowanego przez Ethernet (CSMA/CD), jest krytykowany przez użytkowników za brak zgodności.

HP twierdzi, że to nieprawda. "Użytkownicy mogą stosować VG AnyLAN bez potrzeby wprowadzania jakichkolwiek zmian w istniejących aplikacjach", mówi Brice Clark - dyrektor planowania na wydziale sieci w Roseville. "Ludzie mówią, że trzeba rekompilować aplikacje, a to mija się z prawdą. VG jest tak samo proste jak 10Base-T Etherneta", dodaje.

Co najmniej jeden użytkownik zgadza się z jego opinią. University of California w San Diego używał przez trzy tygodnie koncentratora 100VG-AnyLAN w celu połączenia ośmiu grup roboczych. "Zaobserwowano znaczny wzrost wydajności sieci, a i instalacja była prosta", stwierdził Kevin Walsh, specjalista ds. sieci na uniwersytecie.

"Można po prostu wetknąć kartę interfejsu do istniejącego komputera i podłączyć koncentrator 100VG za pomocą istniejącego dotychczas kabla, aby uzyskać sześciokrotnie wydajniejszą sieć", mówi Walsh. Uniwersytet planuje zastosowanie, w oparciu o te doświadczenie, technologii 100VG-AnyLAN w znacznie szerszym zakresie. Spadające ceny urządzeń ATM nie mają wpływu na tę decyzję.

"Przejście od 10Base-T do VG jest bezbolesne w porównaniu ze zmianą na technologię ATM - skomplikowaną i wymagającą wielu inwestycji", mówi Walsh. "Ponadto jeśli masz do wyboru technologie o szybkości 100 MB/s i 25 MB/s po zbliżonej cenie, to oczywiście wybierzesz szybszą", dodaje.

Oprócz interfejsów dla routerów, Cisco i HP opracują także wspólną architekturę oprogramowania, aby umożliwić współpracę koncentratorów i routerów obu firm. Jedna z tańszych wersji routera Cisco 2500 będzie osiągalna już w przyszłym roku jako moduł dostawiany do koncentratora HP z serii AdvanceStack.


TOP 200