Czy Apple zdecyduje się wreszcie na podjęcie produkcji własnego procesora?

W Sieci krążą od jakiegoś czasu plotki o tym, że Apple przymierza się do produkcji własnego procesora bazującego na architekturze ARM, który miałby być instalowany w komputerach Mac. Spekulacje te odżyły na nowo po pojawieniu się raportu opublikowanego przez znany serwis Bloomberg, który nie wyklucza takiego scenariusza.

Raport wymienia też inne produktu, które Apple wprowadzi prawdopodobnie na rynek w 2020 roku. Znajdują się wśród nich takie rozwiązania, jak zestaw słuchawkowy kolejnej generacji wpierający technologię AR (Augmented Reality; rzeczywistość rozszerzona), smartfon obsługujący połączenia 5G oraz zegarek dostarczający informacje dotyczące jakości oraz stanu snu (opcja znana pod nazwą Sleep Tracking).

Jednak najważniejszą i budzącą największe zainteresowanie tezą, jaka znajduje się w tym raporcie jest ta która twierdzi, że już pod koniec przyszłego roku na rynku może się pojawić pierwszy komputer osobisty Mac wyposażony w procesor zaprojektowany i wyprodukowany przez Apple. To byłaby zupełnie nowa jakość.

Zobacz również:

  • Google walczy ze oszustwami telefonicznymi
  • To było do przewidzenia. Apple AI tylko dla najnowszego sprzętu marki
  • Szef Intela nie odpuści. Stawia na walkę z Nvidią o dominację na rynku chipów AI

Spekulacje twierdzące, że procesor taki pojawi się w kolejnym modelu komputera Mac pojawiają się cyklicznie od dobrych kilku lat. Pierwszy raz mówiło się o tym w 2012 roku, ale projekt taki spalił wtedy ponoć na panewce. Bloomberg zapewnia, że tym razem Apple zdecyduje się wreszcie na ten jakby nie było przełomowy krok.

Powstałaby by wtedy zupełnie nowa platforma obliczeniowa (prawdopodobnie macOS/ARM) i Apple nie byłby wtedy uzależniony od zewnętrznego producenta jednostki CPU (jakim jest obecnie Intel), gdyż produkowałby ją sam.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200