Czwarty test tankowania rakiety NASA Artemis 1

Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, misja na Księżyc może rozpocząć się w najbliższe wakacje.

NASA po zakończeniu napraw oraz umieszczeniu rakiety w wyznaczonym stanowisku startowym, jest gotowa do przeprowadzenia krytycznego dla powodzenia całej misji testu systemu tankowania nowej generacji na Kosmicznym Systemie Wznoszenia (Space Launch System). Próba zostanie przeprowadzona przez personel naziemny w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Florydzie.

Kennedy Space Center
Źródło: nasa.gov

Kennedy Space Center

Źródło: nasa.gov

Cały eksperyment potrwa 48 godzin. Technicy NASA będą próbowali załadować pierwszy oraz drugi stopień rakiety paliwem kriogenicznym. Jeżeli w początkowej fazie operacji nie nastąpią problemy techniczne, nastąpi pełne tankowanie rakiety paliwem.

Zobacz również:

  • NASA wykorzystuje AI w zarządzaniu danymi
  • Lasery wspomagają pracę satelitów Starlink

NASA informuje, że jeżeli próba przebiegnie zgodnie z planem, misja Artemis 1 może rozpocząć się za nieco ponad miesiąc - 26 lipca 2022 roku.

Space Launch System to rozwiązanie, którego wdrożenie było już kilka razy opóźniane. Aktualna próba jest drugą podróżą Artemis 1 z SLS na stanowisko startowe 39B. Pierwsza próba tankowania została przerwana 14 kwietnia 2022 roku po wykryciu wycieku wodoru w ruchomej wieży startowej rakiety.

Finalnie NASA zdecydowała się na przeniesienie SLS z powrotem do budynku montażu pojazdów w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego w celu modyfikacji całego projektu oraz usunięciu usterki. Operacja została przeprowadzona we współpracy z podwykonawcą - dostawcą azotu.

W ramach misji Artemis 1 bezzałogowa kapsuła Orion zostanie wysłana na lot wokół księżyca. W kolejnych etapach misji Artemis nastąpi wysłanie rakiety z załogą ludzką. Lądowanie na księżycu ma nastąpić w 2025 lub 2026 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200