Czwartkowy Przegląd Prasy

Nowa funkcjonalność Google+... Microsoft płaci za informacje o metodach ataku... Dane klientów Apple nie zawsze są tajemnicą... Młodzi użytkownicy uciekają z Facebooka... Windows XP zrobił swoje i może odejść... Coraz mniej kandydatów na szefa Microsoftu... Dziennik na e-papierze zasilanym światłem... Fablety sprzedają się coraz lepiej... Prezes Acera ofiarą iPada...

COMPUTERWORLD

Teraz Google+ dla grup zamkniętych

Google znów chce zainteresować użytkowników biznesowych swoim społecznościowym serwisem Google+. Teraz umożliwia tworzenie zamkniętych społeczności (restricted communities), które mają pozwolić na komunikowanie się np. pracowników tej samej firmy bez ryzykowania wycieku poufnych informacji. To osoba, która zakłada taką społeczność decyduje, czy ma ona być ona automatycznie otwarta dla wszystkich pracowników firmy, czy niezbędne będzie zapraszanie kolejnych członków. Administratorom firmowych profili Google+ udostępniono możliwość takiego skonfigurowania ustawień, by wszystkie tworzone społeczności domyślnie były zamknięte, ale jest też możliwość udostępniania ich osobom z zewnątrz, np. kontrahentom czy klientom firmy.

Źródło: Google+ zmienia się dla firm

Zobacz również:

  • Microsoft wdraża nową wersję Windows 11, która nie wymaga TPM
  • Co ma wspólnego Apple z grą Tetris?

Microsoft płaci także za wykrycie metod ataku

Microsoft zmienia zasady działania programu skupowania informacji o błędach w oprogramowaniu. Teraz oprócz zgłoszeń dotyczących metod atakowania produktów Microsoftu, które zostały od podstaw opracowane przez zgłaszającego, przyjmowane (i nagradzane) będą również informacje o metodach ataku, które są już wykorzystywane przez cyberprzestępców. Oczywiście, samo zgłoszenie nie wystarczy, trzeba jeszcze odpowiednio opisać i udokumentować problemu. Nie zmieniła się przy tym wysokość nagród: maksymalna kwota to nadal 100 tys. USD.

Źródło: Microsoft rozszerza program nagród za błędy

RZECZPOSPOLITA

Apple udostępnia dane rządom

Rządy niektórych krajów prosiły Apple o udostępnienie danych użytkowników – ujawniło kierownictwo firmy. Najwięcej takich próśb skierował do firmy Waszyngton, a dotyczyły kont ok. trzech tysięcy użytkowników, których podejrzewano o jakieś przestępstwa, choć czasem sprawy dotyczyły także osób zaginionych. Z podobnymi sprawami zwracały się też rządy Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemiec czy Australii. Apple podkreśla, że zawsze bardzo skrupulatnie sprawdza, czego rządy chcą się dowiedzieć \o użytkownikach kont.

Źródło: Apple ujawnia informacje o użytkownikach

Ucieczka z Facebooka przed… rodzicami

Instagram i Snapchat zamiast znanego wszystkim Facebooka i Twittera? Mniejsze portale społecznościowe 
odbierają najmłodszych użytkowników gigantom. Dla nastolatków to ucieczka od nadzoru rodziców – korzystanie z serwisu, w którym konta mają rodzice i dziadkowie, jest po prostu dla młodych ludzi mniej atrakcyjne. Dlatego dotychczasowi liderzy mediów społecznościowych tracą młodych użytkowników. Zyskuje ich natomiast serwis zdjęciowy Instagram, należący zresztą do Facebooka. Jest też nowość – Snapchat – serwis, w którym wpisy i zdjęcia są dostępne tylko przez krótki czas, a następnie są kasowane. Takie „czasowe media społecznościowe" umożliwiają użytkownikom zatarcie śladów, jakie zostawiają w Internecie. Przyszły pracodawca nie przejrzy zdjęć z imprezy, a rodzice nie zobaczą, co ich dziecko robi, gdy mówi, że idzie się uczyć do koleżanki.

Źródło: Czy istnieje świat po Facebooku

GAZETA PRAWNA

Klienci podpowiadają drogę rozwoju

Z raportu przygotowanego przez firmę konsultingową Longboard Asset Management wynika, że w najbliższych latach Microsoft będzie budować swoją potęgę na rozwiązaniach biznesowych, - Obecne pokolenie nastolatków nie kojarzy już dziś Microsoftu z „blue screenem”, brakiem stabilności systemu czy też błędami. Patrzą na takie produkty, jak Xbox, Windows czy Office, Windows Phone i widzą stabilne oraz funkcjonalne środowisko pracy i zabawy – mówi w wywiadzie dla gazety Dariusz Piotrowski, dyrektor działu Developer & Platform Group w polskim oddziale Microsoft.- Sami uważnie słuchamy opinii naszych klientów i użytkowników i konsekwentnie rozwijamy nasze produkty i usługi.

Źródło: Era Windowsa XP dobiegła końca. Era Microsoftu dopiero się rozpoczyna

WYBORCZA.BIZ

Krótka lista pretendentów do sterów Microsoftu

Gdy w sierpniu dyrektor wykonawczy Microsoftu Steve Ballmer ogłosił, że w ciągu roku odejdzie na emeryturę, lista potencjalnych kandydatów na jego następcę zawierała aż 40 nazwisk. Dziś, jak donosi agencja Reuters, jest na niej już tylko osiem osób -. Trzy pracujące w koncernie i pięć spoza niego. W tej drugiej grupie znaleźli się m.in. kierujący Ford Motor Alan Mulally czy były prezes Nokii Stephen Elop.

Źródło: Microsoft ogranicza listę kandydatów na nowego szefa koncernu

E-papier zasilany światłem zamiast gazety

"Helsingin Sanomat", największy dziennik w Finlandii, w styczniu 2014 roku rozda 300 czytelnikom, którzy wykupią subskrypcję, e-papier, którego nie będzie trzeba ładować. Jak podaje serwis prasa.info , to rodzaj skromnego czytnika e-booków. Nie będzie wymagał ładowania prądem, wystarczy światło słoneczne lub sztuczne, w ostateczności ma działać "w średnio oświetlonym pomieszczeniu", bo zbudowany jest z panelu solarnego. Urządzenie ma ok. 6 mm grubości, jego waga nie przekroczy 110 gramów. Po co takie testy?\ Oczywiście dla pieniędzy. Janne Kaijärvi z firmy Leia Media ocenił, że w ciągu sześciu lat wydawcy stracili na reklamach cyfrowych 51 mld euro. Podgryzają ich Facebook i Google, do których łącznie należy ok. 70 proc. rynku reklamy cyfrowej w USA i Europie Zachodniej. W dodatku roczny koszt dostarczania "Helsingin Sanomat" do jednego czytelnika oscyluje w granicach 200-300 euro, a sam czytnik kosztować ma 40 euro.

Źródło: Fińska gazeta testuje na czytelnikach e-papier ładowany światłem

PULS BIZNESU

Smartfony ciągle rosną

W trzecim kwartale dostawy smartfonów wyniosły ok. ćwierć miliarda sztuk, z czego 22 proc. miało ekran rozmiaru 5 cali lub więcej, poinformowała firma Canalys. Z tej liczby ok. 66 proc. fabletów miało ekran o wymiarze 5 cali, 31 proc. między 5 a 6 cali, a 3 proc. 6 cali lub więcej.- Kontynuacja trendu jest głównie zasługą Samsunga, który zdominował segment urządzeń z dużymi ekranami – głosi komunikat Canalys. Analitycy firmy przewidują, że segment fabletów o ekranach 6 cali i większych zostanie wzmocniony w przyszłym kwartale przez wejście Nokii.

Źródło: Rośnie sprzedaż fabletów

iPad zmienił… prezesa Acera

W 2010 roku, kiedy zaprezentowano iPada, najbardziej gorącą firmą komputerową na świecie był prawdopodobnie Acer. Firma nabierała mocy dzięki sukcesowi netbooków, małych i tanich laptopów, które miały w przyszłości zdominować rynek komputerowy. Pojawił się jednak tablet Apple, a także produkty koreańskiego Samsunga i zaczęły kłopoty Acera. Teraz firma ogłosiła, że straciła w trzecim kwartale 445 mln USD, co jest gorszym wynikiem od prognoz analityków przepytywanych przez agencję Bloomberg. W efekcie ze stanowiskiem prezesa żegna się J.T. Wang, a pismo Bloomberg Businessweek nazywa go w "kolejną ofiarą iPada".

Źródło: Prezes Acera: kolejna ofiara iPada

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200