Czwartkowy Przegląd Prasy

Trwa Microsoft Technology Summit... MS Office wciąż najpopularniejszy w firmach... Sukces aplikacji Blackberry Messenger... Google znów najlepszym pracodawcą... Szef też musi używać mediów społecznościowych... Grupa O2 kupuje wp.pl... Zuckerberg najlepiej opłacanym prezesem... Facebook walczy z przemocą... Pokolenie Y w pracy używa prywatnych urządzeń, nawet wbrew pracodawcy... Pasażerowie lini lotniczych mają smartfony, ale ich nie wykorzystują... T-Mobile powiększa zasięg szybkiego internetu...

COMPUTERWORLD

Pierwszy dzień „Microsoft Technology Summit” za nami!

Trwa Microsoft Technology Summit, największa w tej części Europy konferencja Microsoftu. Pierwszego dnia konferencji najważniejszym punktem programu sesji generalnej była aktualizacja systemu operacyjnego Windows 8, nosząca oznaczenie 8.1, oraz szczegóły współpracy Microsoftu z Partnerem Technologicznym konferencji - firmą Nokia. Uczestnicy konferencji mieli możliwość skorzystania ze stanowisk z produktami Microsoftu,. Do dyspozycji był Microsoft Devices Showroom, gdzie każdy mógł przetestować najnowsze modele sprzętu – od tabletów przez ultrabooki aż po urządzenia typu All-in-One z zainstalowanym Windows 8.1.

Zobacz również:

  • Meta będzie znakować szkodliwe treści generowane przez AI

W firmach bez zmian – MS Office rządzi

Analitycy firmy Forrester Research odpytali 155 menedżerów i szefów IT z dużych firm – pytania dotyczyły przede wszystkim tego, jakiego oprogramowania biurowego używa się w ich organizacjach. Okazuje się, że mimo rosnącej popularności alternatywnych rozwiązań (w tym programów działających w oparciu o chmurę – np. Google Docs), w firmach standardem wciąż pozostaje Microsoft Office. W aż 90 proc. badanych firm pracownicy używają właśnie tego oprogramowania. Najpopularniejszą wersją MS Office jest Office 2010 (używa go 85% ankietowanych), dalej znalazły się wersje 2007 (51% firm) oraz 2003 (28% - wyniki się nie sumują do 100%, bowiem w jednej firmie może być w użyciu kilka wersji Office'a).

Blackberry Messenger dla iOS i Androida – 10 mln pobrań w dobę

W poniedziałek firma Blackberry udostępniła użytkownikom systemów Apple iOS oraz Google Android dedykowaną aplikację Blackberry Messenger (BBM). W ciągu pierwszych 24 godzin liczba pobrań przekroczyła 10 mln. Dzięki aplikacji użytkownicy urządzeń z systemami Apple'a i Google'a mogą wygodnie komunikować się z innymi osobami korzystającymi z komunikatora BBM, przesyłać wiadomości, pliki multimedialne itp. Blackberry szacuje, że z BBM każdego miesiąca aktywnie korzysta ok. 60 mln użytkowników.

RZECZPOSPOLITA

Jak pracować to dla Google

Google znów zajęło pierwsze miejsce na liście najlepszych globalnych pracodawców magazynu "Fortune", a w badaniach portalu Linkedln zostało uznane za "najbardziej pożądane miejsce pracy". W rankingu "Fortune" Google zwycięża już po raz czwarty. W poprzednich latach ankietowani pracownicy chwalili przede wszystkim atmosferę w pracy, która promuje innowacyjność i edukację. Kwatera główna w Dolinie Krzemowej oraz duże oddziały spółki oferują zatrudnionym także szereg dodatkowych atrakcji: basen w miejscu pracy, gabinet lekarski z lekarzem do dyspozycji, pralnię, czy warsztat samochodowy. Firma dowozi pracowników do biura z pobliskich stacji kolejowych busikami zaopatrzonymi w bezprzewodowy Internet. W 2012 roku Google zapłacił za 100 tys. godzin masażów dla swoich pracowników. W tym roku firma otwarła trzy salony kosmetyczno-regeneracyjne oraz wybudowała centrum sportowe. Nic więc dziwnego, że Google codziennie otrzymuje około 1500 podań o pracę.

Szef nie uniknie mediów społecznościowych

Prezesi i dyrektorzy generalni powinni zrozumieć nowe zasady komunikacji w tzw. social mediach, a najlepiej sami zacząć je stosować. Według Marian Salzman, dyrektor generalnej Havas PR US i szefowej globalnego komitetu wykonawczego Havas PR, dziś w dużo większym stopniu niż kiedyś reputacja prezesów i dyrektorów generalnych wpływa na postrzeganie zarządzanych przez nich marek, a tej nie da się budować bez obecności w mediach społecznościowych.

WYBORCZA.BIZ

Orange Polska sprzedała Grupie O2 portal Wirtualna Polska za 375 mln zł

Transakcja zostanie sfinalizowana na początku przyszłego roku. Połączone obie grupy stworzą największy portal internetowy w Polsce. W lipcu cała grupa Wirtualnej Polski i Orange zanotowały 13,08 mln użytkowników i 2,39 mld odsłon, a sam portal WP.pl - 11,65 mln użytkowników i 1,75 mld odsłon. Z kolei grupa O2 ma 9,94 mln użytkowników. Jacek Świderski z zarządu Grupy o2 S. A. wyjaśnia: „Dzięki integracji uzyskamy możliwość zaoferowania klientom i użytkownikom atrakcyjnych treści wideo, ciekawych serwisów tematycznych i aplikacji mobilnych. Liczymy także, że zdwojonym wysiłkiem inwestycyjnym umocnimy pozycję lidera na rynku poczty elektronicznej w Polsce“. Formalnie właścicielem wp.pl zostanie fundusz private equity Innova Capital poprzez swoją spółkę European Media Holding S.à r.l.

PULS BIZNESU

Zuckerberg najwyżej opłacanym prezesem w Ameryce

Według rankingu GMI Ratings, najwyżej opłacanym szefem spółki w Ameryce Północnej w 2012 roku był prezes Facebooka, Mark Zuckerberg. Za swoją pracę dostał on łącznie 2,28 mld USD. GMI Ratings uwzględniło dane dotyczące pieniędzy, jakie dostało w ubiegłym roku 2259 prezesów spółek w Ameryce Północnej. Bazowe wynagrodzenie Zuckerberga wynosiło 503.205 USD. Zrealizował 60 mln opcji na akcje, które przyznano mu w 2005 roku. Po IPO Facebooka niemal natychmiast spieniężył pakiet akcji za ponad 1 mld USD.

Facebook zaostrza walkę z przemocą

Jak donosi Bloomberg, Facebook zaostrza przepisy związane z prezentacją na stronach portalu materiałów związanych z przemocą. Serwis znalazł się w ogniu krytyki po tym jak brytyjski serwis BBC opublikował materiał, według którego, użytkownicy Facebooka dzielili się okrutnym filmem zawierającym sceny ścięcia głowy. Serwis, który ma ponad miliard użytkowników już wprowadził pewne ograniczenia na treści zamieszczane dla tzw. „sadystycznej przyjemności”. Jego użytkownicy nadal jednak będą mogli dzielić się klipami, które są „w interesie publicznym, związanymi m.in. z łamaniem praw człowieka, aktami terroryzmu czy innymi formami przemocy”.

Pokolenie Y lekceważy ataki

Równo połowa przebadanych Polaków w wieku 21-32 lat byłaby gotowa złamać firmowe zasady ograniczające używanie prywatnych urządzeń mobilnych w pracy. 36 proc. respondentów badania przeprowadzonego przez Fortinet, dostawcę systemów bezpieczeństwa sieciowego stwierdziło, że pracodawcy zapewniają im swobodę korzystania z przenośnego sprzętu. Tymczasem aż dwie trzecie właścicieli komputerów i niemal tyle samo posiadaczy laptopów padło ofiarą cyberprzestępców. Znacznie rzadziej atakowane były smartfony (11 proc.), przy czym nieco częściej skutkowało to utratą danych lub wydajności niż w przypadku urządzeń PC.

GAZETA PRAWNA

Pasażerowie nie korzystają z usług mobilnych

Jak pokazują wyniki najnowszego badania Trendy IT w Pasażerskim Transporcie Lotniczym 2013 przeprowadzonego przez firmę SITA – aż trzy czwarte pasażerów deklaruje, że korzysta ze smartfonów. To zdecydowanie więcej od światowej średniej, która wynosi 40 proc. Jednak odsetek osób korzystających z usług takich jak mobilna odprawa czy rezerwacja biletów sięga niespełna 5 proc. 69 proc. respondentów zarezerwowało lot poprzez stronę internetową, a 20 proc. korzysta z samoobsługowych kiosków do odprawy w dniu podróży. Francesco Violante, dyrektor generalny firmy SITA mówi: „Badanie pokazało, że branża lotnicza powinna skupić się na oferowaniu usług mobilnych, które ułatwią rezerwację lotów i zarządzanie przebiegiem całej podróży. Usprawnienie użyteczności i wykorzystanie unikalnych możliwości, jakie dają smartfony jest kluczem do wzrostu liczby osób korzystających z tych usług“.

T-Mobile powiększa zasięg szybkiego Internetu

T- Mobile zakończył kolejny etap całkowitej wymiany infrastruktury telekomunikacyjnej. Zmodernizowano ponad 7000 z blisko 1000 planowanych lokalizacji. W ramach prac wymieniane są obecnie stosowane nadajniki na takie, które pozwolą oferować znacznie szybszy Internet. Do stacji, które dotychczas były tego pozbawione doprowadzane są podłączenia światłowodowe, aby zapewnić lepsze funkcjonowanie sieci. W ramach prowadzonego projektu, T-Mobil systematycznie udostępnia także sieć UMTS 900 w kolejnych regionach Polski. Po przyłączeniu obszarów Bielskiego, Chełmskiego oraz Zamojskiego obejmuje ona już 37% populacji (46% terytorium) Polski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200