Cztery rdzenie za dwa miesiące?

Pierwszy czterordzeniowy procesor Intela dla desktopów może znaleźć się w sprzedaży już na początku listopada bieżącego roku. Jeśli informacje te się potwierdzą, będzie to oznaczało, że restrukturyzacja, którą przechodzi właśnie koncern, nie wpłynęła na jego plany dotyczące premiery nowych układów.

Procesor, znany pod nazwą Kentsfield ma być taktowany zegarem o częstotliwości 2,66 GHz i współpracować z 1066-megahercową magistralą systemową. Jego cena ma wynieść 999 dolarów przy zamówieniu 1000 sztuk. Kentsfield prawdopodobnie zastąpi 3,2-gigahercowy dwurdzeniowy układ z rodziny Core 2 Extreme.

Czterordzeniowy CPU będzie najprawdopodobniej składał się z dwóch układów Core 2 Duo umieszczonych na jednej podstawce. Podobnie było w przypadku pierwszego dwurdzeniowego procesora dla pecetów - Smithfielda - który składał się z dwóch Prescottów. Taka metoda produkcji jest stosunkowo prosta, jednak główny rywal Intela - AMD - który w produkcji czterordzeniowych układów został co najmniej kilka miesięcy z tyłu twierdzi, że negatywnie wpływa ona na wydajność układów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200