Cztery razy Solaris

Siódma edycja uniksowego systemu operacyjnego Sun Microsystems będzie dostępna w czterech wariantach - od wersji dla stacji roboczej, po mogącą obsłużyć całe przedsiębiorstwo.

Siódma edycja uniksowego systemu operacyjnego Sun Microsystems będzie dostępna w czterech wariantach - od wersji dla stacji roboczej, po mogącą obsłużyć całe przedsiębiorstwo.

64-bitowy system operacyjny Solaris 7 ma pracować na stacjach roboczych z procesorami UltraSparc i Pentium, na firmowych serwerach intranetowych, u dostawców usług internetowych i w przedsiębiorstwach. Każda ze specjalizowanych wersji wymaga zainstalowania bazowego systemu operacyjnego. Wszystkie wersje systemu są oparte na jednej wersji kodu źródłowego (w tym również wersje dla procesorów intelowskich).

Korzyści 64 bitów

Solaris 7 ma nowe jądro 64-bitowe dla procesorów UltraSparc i 32-bitowe, które umożliwia uruchamianie systemu na starszych komputerach z procesorami Sparc i Intel. 64-bitowa wersja Solaris 7 dla Merced pojawi się prawdopodobnie pod koniec 1999 r.

Zwiększenie długości słowa maszynowego do 64 bitów oznacza (4 mld razy) zwiększenie pojemności dostępnych zasobów pamięciowych, prawie nielimitowaną przestrzeń dyskową i możliwość ładowania do pamięci operacyjnej gigabajtowych baz danych.

Według Suna, siódmy Solaris może obsługiwać systemy złożone z 64 procesorów, mające do 64 GB pamięci RAM, i zainstalowane systemy plikowe do 1 TB. Wbudowany pakiet do obsługi środowiska Java (obecnie jest to JDK 1.1.6) może działać na 4 procesorach. Zapowiadany na grudzień br. JDK 1.2 będzie mógł pracować na 8 procesorach.

Sun zapewnia, że do nowego systemu można przenieść binarnie (bez przekompilowania) aplikacje przygotowane dla poprzednich wersji, poczynając od Solaris 2.0, i będą działać z taką samą szybkością jak na poprzednich wersjach. Aby uzyskać znaczący przyrost wydajności, nie wystarczy przekompilować aplikacje. Kod powinien być napisany lub zmieniony do wymagań systemu: np. należy zwiększyć do 64 bitów rozmiary wskaźników do zmiennych i długich liczb stałoprzecinkowych.

W pakiecie znajduje się Generic Security Services (GSS API) służący do dołączania różnych komercyjnych systemów potwierdzania tożsamości użytkownika. Moduł pojedynczego logowania się do systemu ułatwia pracę użytkownikom korzystającym z baz danych, systemów poczty elektronicznej i innych aplikacji wymagających potwierdzania tożsamości.

W Solaris 7 wbudowano obsługę Unicode 2.1, pozwalającą na korzystanie z jednej aplikacji w wielu środowiskach językowych. W Solaris 2.6 istnieje wersja zawierająca środowisko operacyjne i podstawowe komunikaty w języku polskim.

Cztery odmiany

Podstawowe środowisko operacyjne systemu jest dostępne w wersji Desktop dla dwóch użytkowników i 1-2 procesorów oraz w wersji Server dla systemów komputerowych 1-64 procesorów. Wersja Server może być rozszerzona o specjalne właściwości, kierowane do określonych odbiorców.

Solaris Easy Access obsługuje pliki i drukowanie, pocztę elektroniczną, usługi katalogowe i sieciowe dla użytkowników posługujących się komputerami PC i stacjami roboczymi. Współpracuje z PC z Windows 3.x, Windows 95/98, Windows NT i komputerami z OS/2, Macintoshami, sieciami NetWare i in.

Solaris Enterprise Server ma być alternatywą dla mainframów lub serwerów służących jak tzw. front-end dla mainframów. Niezawodność i dostępność ma zapewnić obsługa klastrów i lepsza kontrola zasobów. Jedną z ważniejszych cech systemu w tych zastosowaniach jest możliwość dynamicznego rekonfigurowania sprzętu przez dodawanie i usuwanie "na gorąco" pakietów wejścia/wyjścia.

Solaris ISP Server, przeznaczony dla dostawców Internetu, zapewnia środowisko do opracowania aplikacji, proste planowanie rozmiaru systemu (capacity planning) i narzędzia do monitorowania.

Narzędzia programistyczne dla Sun Solaris 7

Wraz z Solaris 7, Sun Microsystems zapowiada nową wersję pakietów programistycznych Sun Visual Workshop C++ 5.0 i Sun Performance Workshop Fortran 5.0. Do ostatniego pakietu dołączono nową bibliotekę funkcji Sun Performance Library.

Pełne wykorzystanie 64-bitowych możliwości Solaris 7 zapewniają tylko aplikacje opracowane za pomocą nowych wersji narzędzi i bibliotek. Sun informuje, że korzystając z nich można tworzyć aplikacje, których wydajność będzie o ponad 60% wyższa niż w poprzednich wersjach narzędzi i systemu operacyjnego.

Przez określony czas narzędzia Visual Workshop C++ 5.0 i Sun Performance Workshop Fortran 5.0. są dostępne bezpłatnie w lokalizacji www.sun.com/workshop. Licencja dla użytkownika indywidualnego kosztuje 1995 USD. Dla użytkowników korporacyjnych cena zależy od liczby zakupionych licencji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem I[email protected]

TOP 200