Czołowi producenci wspierają internetowe centrum open source

Giełda Collab.net, wsparta finansowo m.in. przez HP, Della, Oracele'a, Novella i Suna, pozwala twórcom oprogramowania open source na licytację projektów programistycznych zgłaszanych przez ich potencjalnych klientów.

Grupa producentów z rynku informatycznego, w tym m.in. Hewlett-Packard, Intel, Oracle, Dell, Novell, Sun Microsystems, TurboLinux, oraz inwestor, współzałożyciel Netscape'a, Marc Andreessen, udzielą wsparcia finansowego firmie Collab.Net. Obsługuje ona internetową giełdę SourceXchange.com, za pośrednictwem której informatycy z przedsiębiorstw mogą się kontaktować z twórcami oprogramowania typu open source.

Collab.Net poinformowała o otrzymaniu dofinansowania w wysokości 35 mln USD, które ma pomóc jej w rozbudowie oferowanych usług i produktów. Zdaniem inwestorów, rozwój oprogramowania typu open source odegra dużą rolę w rozwoju przyszłych technologii. "Na rynku jest sporo naprawdę dobrego oprogramowania, stworzonego na zasadach open source, jak również ogromna baza programistyczna wspierająca jego rozwój" - stwierdził przedstawiciel HP.

Collab.Net jest jedną z kilku giełd internetowych, na których twórcy oprogramowania mogą prowadzić licytację projektów programistycznych zgłaszanych przez potencjalnych klientów. Dla przykładu, HP był dotychczas zaangażowany w 8 projektów powstałych dzięki współpracy z Collab.Net, która świadczy także usługi konsultingowe.

Zdaniem analityków, przedsięwzięcia, takie jak SourceXchange, przynoszą korzyści zwłaszcza dużym producentom, którzy tworzą wiele rozwiązań programistycznych. Dla firm, które nie zajmują się wyłącznie rozwijaniem technologii, podobne giełdy będą miały prawdopodobnie mniejsze znaczenie - utrzymują eksperci.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200