Czekamy na sterowniki dla Windows RT

Jedną z najważniejszych zalet tabletów z systemem Windows RT jest obecność portu USB. Niestety, ze względu na brak sterowników, nie zawsze będzie można z niego skorzystać.

Czego nie obsłuży Windows RT

Według oficjalnych informacji, Windows RT nie obsłuży wielu różnych urządzeń, a w szczególności:

- zewnętrznych kamer USB (obsługiwane są tylko te kamery, które są wbudowane w tablet);

- urządzeń wejściowych, takich jak klawiatura numeryczna, myszka z kulką oraz mikrofony do rozpoznawania mowy;

- urządzeń Apple, takich jak iPody i iPady;

- większości skanerów USB (skanery sieciowe będą działać);

- drukarek, do których nie zostały opracowane sterowniki przez producenta sprzętu lub są uproszczone, uniwersalne.

Microsoft, wydając system dla platformy ARM, musiał zerwać zgodność z systemami dla x86. Ponieważ Windows RT jest wewnętrznie zupełnie innym systemem od Windows 8, korzysta również z innego modelu sterowników. Zamiast wydawania wielu sterowników, opracowano specjalny framework, który służy do budowy sterowników. Obsługuje na przykład drukowanie do istniejących urządzeń i może być w przyszłości rozszerzany o obsługę innych urządzeń, nawet tych, których jeszcze nie zaprojektowano.

W praktyce podłączenie urządzenia do portu USB lub MiniHDMI sprawia, że Windows RT poprawnie je wykryje i ustawi. Niestety, wbudowana lista sterowników jest nieadekwatna do potrzeb, a Windows Update często nie znajduje sterowników do starszych drukarek, nawet jeśli system poprawnie taką drukarkę wykryje. Nie można zainstalować sterownika spoza Windows Store czy Windows Update, gdyż system operacyjny nie pozwala na instalację żadnej treści ani kodu spoza tych dwóch źródeł.

Problemy z drukarkami

Niektórzy producenci opracowali sterowniki dla Windows RT, by zapewnić obsługę przynajmniej niektórych drukarek. Spośród kilkuset sterowników dla drukarek HP, zgodnych z Windows 8, zaledwie jedna trzecia została opracowana pod kątem Windows RT. Nie działa na przykład popularna drukarka LaserJet CP 1210, a niektóre z drukarek są obsługiwane w podstawowym zakresie, czyli nie działa druk dwustronny lub obsługa finishera.

Podobnie wygląda lista sterowników dla drukarek firmy Dell. Spośród drukarek atramentowych mają zapewnioną zgodność tylko dwie: V525w oraz V725w. Około połowy drukarek firmy Canon posiada sterowniki dla Windows RT. Z kolei jedynymi drukarkami firmy Xerox, zgodnymi z Windows RT, są modele z serii Xerox EX. Drukarek firmy Panasonic nie ma w ogóle na liście.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200