Czas przemyśleć sposób zarządzania WLAN

Czas zmienić podejście

Pierwszym i najważniejszym krokiem na drodze usprawniania firmowego WLAN jest, wspominana już, konsolidacja zasobów, zarówno sprzętowych, jak i ludzkich. Wspólne zarządzanie LAN i WLAN oraz współpraca ekspertów obu tych technologii pozwalają na lepsze administrowanie całością, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Centralne zarządzanie infrastrukturą nie oznacza oczywiście konieczności korzystania z konkretnych rozwiązań - producenci nie są tu w żaden sposób faworyzowani, ponieważ większość narzędzi do administrowania sieciami doskonale sprawdza się w środowisku heterogenicznym.

Wśród tzw. dobrych praktyk, które powinny mieć miejsce w każdej firmowych sieci WLAN jest ustanowienie polityk bezpieczeństwa i odpowiednie zarządzanie ruchem. Priorytet obsługi należy się usługom najważniejszym (transakcje, aplikacje komunikacyjne - Unified Communications) oraz pracownikom, którzy wymagają bezprzewodowego dostępu do sieci ze względu na charakter pracy (w terenie, poza biurem, handlowcy). Użytkownicy, dla których WLAN jest jedynie wygodnym dodatkiem powinni w stopniu minimalnym obciążać dostępne łącza.

Zobacz również:

  • Cisco wzmacnia bezpieczeństwo dwóch platform sieciowych
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Kolejnym zaleceniem jest wdrażanie nowoczesnych sieci IEEE 802.11n, gdzie tylko jest to możliwe. Wygrywają one w konkurencji z IEEE 802.11 b/g zarówno pod względem przepustowości kanału, jaki i zasięgu. Aby maksymalnie wykorzystać oferowane możliwości, specjalnie radzą by przeprowadzić jak największą "aktualizację" systemu WLAN (routery, przełączniki, karty sieciowe itp.), a nie ograniczać się tylko do podstawowej wymiany sprzętu.

Ostatnim, ale wcale nie najmniej istotnym, elementem, od którego zależy poprawne działanie unowocześnionej sieci WLAN, jest zadbanie o bezpieczeństwo danych. Administratorzy, świadomi faktu, że do sieci podłącza się coraz więcej smartfonów, laptopów, tabletów, netbooków muszą mieć narzędzia do ciągłego monitorowania zasobów, przepustowości łączy, liczby autoryzowanych użytkowników, poprawnego wypełniania założeń zdefiniowanych w firmowej polityce bezpieczeństwa.

Choć trudno powiedzieć, aby zalecenia specjalistów z Aberdeen Group były mocno odkrywcze, to warto pamiętać o tym, że przeoczenie kwestii podstawowych może poważnie zakłócić działanie obciążonej sieci WLAN.


TOP 200