Czas na sieci HSPA+

Szerokopasmowy, mobilny dostęp do internetu zacznie rywalizować na dobre z połączeniami ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) wtedy, gdy będzie w stanie przesyłać dane z szybkością większą niż 20 Mb/s - uważa skandynawski operator sieci komórkowych 3 Scandinavia.

Operator twierdzi, że bezprzewodowa technologia High Speed Packet Access Evolution (znana również jako HSPA+, Evolved HSPA lub HSPA Evolved) ma wszystkie atuty niezbędne do tego, aby zagrozić dominacji połączeń ADSL. Dostępne obecnie sieci HSPA są w stanie transmitować dane w kierunku do abonenta z szybkością 7,2 Mb/s, a w odwrotnym kierunku z szybkością 1,9 Mb/s. Sieci HSPA+ mogą przesyłać dane trzy razy szybciej (ok. 21 Mb/s).

Dlatego firma zamierza w najbliższym czasie poszerzyć swoje usługi właśnie o bezprzewodowy dostęp oparty na technologii HSPA+. 3 Scandinavia dołączy więc do niewielkiej jeszcze, ale rosnącej liczby operatorów (takich jak Telstra w Australii czy StarHub w Singapurze), którzy oferują już użytkownikom komercyjne usługi oparte na technologii HSPA Evolution.

Skandynawski operator przegląda obecnie rynek w poszukiwaniu dostawcy odpowiednich rozwiązań sprzętowych HSPA+, w tym modemów. Operator twierdzi, że jednym z dostawców sprzętu może być firma Sierra Wireless lub Ericsson, chociaż prowadzi również na ten temat rozmowy z firmą Huawei, która produkuje już modemy HSPA oznaczone symbolem E180.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200