Czas na pamięci DDR5

W tym roku producenci serwerów zaczną do nich wprowadzać na szerszą skalę najnowszą wersję układów pamięci DDR (Double Data Rate). Dlatego serwery takie będą wydajniejsze i będą mogły z powodzeniem obsługiwać nawet najbardziej wymagające aplikacje, szczególnie te wykorzystujące takie technologie, jak sztuczna inteligencja, wirtualna rzeczywistość czy maszynowe uczenie.

Źródło: techinspection.net

Specyfikacja DDR pojawiła się ponad 20 lat temu i jest d tamtej pory wspierana oraz rozwijana przez Electronic Device Engineering Council. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że każda nowa wersja specyfikacji zapewnia większą prędkość przesyłania danych i mniejszy pobór mocy. Tak też jest i w tym przypadku. Układy DDR4 są taktowane zegarem o częstotliwości od 1600 MHz (DDR4-1600) do 3200 MHz (DDR4-3200), podczas gdy w przypadku pamięci DDR5 są to dużo większe częstotliwości, dochodzące nawet do 6400 MHz (DDR5-6400). Pamięci DDR5 pobierają też nieco mniej energii i są zasilane napięciem o wielkości 1,1 wolta (w przypadku pamięci DDR4 jest to 1,2 wolta).

Nie jest t to duża różnica, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt, że w centrum danych pracują dziesiątki tysięcy takich układów, to oszczędność energii może być znacząca. Jeśli chodzi o maksymalną pojemność, to jeden układ pamięci DDR4 może przechowywać do 16 GB danych, podczas gdy układy pamięci DDR5 mogą mieć pojemność 64 GB. Moduł DIMM zawierający układy DDR4 może mieć maksymalną pojemność 512 GB, w porównaniu do 2 TB w przypadku modułów DIMM zawierających układy DDR5.

Zobacz również:

  • Tak projektuje się peryferia - z wizytą w siedzibie Logitech
  • Powody dla których 16 GB RAMu powinno być standardem

Kolejne wersje pamięci DDR były zawsze powiązane z kolejnymi generacjami procesorów. I tak np. przykład pamięci DDR4 pojawiły się w 2016 roku i zostały po raz pierwszy użyte w komputerach zawierających procesory Intel Haswell-EP i AMD Ryzen. Pamięci DDR5 zaczną się w tym roku pojawiać razem z takimi procesorami, jak Sapphire Rapids Xeon (Intel) oraz Genoa (kolejna generacja procesorów Epyc firmy AMD).

Szacuje się, że największe korzyści z obecności układów DDR5 odniosą aplikacje intensywnie wykorzystujące pamięć RAM, podczas gdy aplikacje wykorzystujące głównie pamięć podręczną procesora odniosą mniejsze korzyści. Dlatego beneficjantami dużej wydajności pamięci DDR5 będą systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję. W przypadku obciążeń AI niewiele danych pozostaje przez dłuższy czas w pamięci podręcznej procesora, który sięga przede wszystkim do danych znajdujących się w pamięci RAM.

Inaczej ma się sprawa z dyskami SSD, które ze względu na specyficzną architekturę będą w umiarkowanym stopniu beneficjantami pamięci DDR5. Obsługujące takie dyski magistrale NVMe są w porównaniu z pamięciami DDR tak wolne, że zwiększenie szybkości pracy takich pamięci na niewiele się zda. Wąskim gardłem pozostanie tu dalej magistrala NVMe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200