Czas na macierze SATA

Przez ostatni rok wiele mówiło się o dyskach SATA (Serial Advanced Technology Attachment), jednak wiodący producenci pamięci masowych włączają dopiero teraz do swoich ofert produkty oparte na tym standardzie.

EMC i Dell nawiązały współpracę, w wyniku której mają powstać tanie macierze dyskowe SATA przeznaczone dla sektora MSP. IBM też nie zasypuje gruszek w popiele i przygotowuje podobne rozwiązania. Wiadomo też, że Sun pracuje nad droższymi macierzami dyskowymi SATA z górnej półki, przeznaczonymi dla większych przedsiębiorstw.

Analitycy przewidują, że macierze dyskowe SATA w połączeniu z przełącznikami SAN i adapterami sieci Fiber Channel (Host Bus Adapter) staną się z czasem bardzo atrakcyjną platformą dla małych i średnich przedsiębiorstw. Obecnie rozwiązaniami takimi interesują się głównie większe firmy, głównie dlatego, że są to jeszcze dość drogie produkty.

Zobacz również:

  • Przenośne dyski w końcu przebiły 5 TB pojemności. WD wprowadza My Passport Ultra
  • Dzięki temu standardowi będziemy wiedzieć, że śledzi nas jakieś obce urządzenie Bluetooth

Sun pracuje nad macierzą SATA noszącą nazwę StorEdge 3511 FC Array, która może wspierać pamięć o pojemności od 1,25 do 16 TB i może świadczyć swoje usługi jednocześnie 12 hostom pracującym pod systemami operacyjnymi Windows, Linux, Unix i NetWare. Macierz ma wysokość 3.5 cali i jest wyposażona w 4 porty Fibre Channel, czyli nie musi jej koniecznie towarzyszyć przełącznik SAN.

Dell i EMC pracują nad mniejszą macierzą (do 12 dysków o pojemności 250 GB każdy, co daje razem pojemność 3 TB. Dell będzie sprzedawać to urządzenie pod nazwą Dell/EMC AX100, a EMC będzie używać nazwy kodowej Piranha lub oficjalnej Clariion AX100.

Dell zamierza sprzedawać macierz AX100 razem z 8 portowym przełącznikiem firmy Brocade i z adapterem HBA firmy Qlogic. Pakiet taki (w konfiguracji początkowej 0,5 TB) ma kosztować ok. 11 tys. USD.

Macierz AX100 będzie mogła pracować tylko w trybie RAID 5 i będą do niej dołączane narzędzia (zarządzanie) Navisphere Express, PowerPath Base i SnapView.

IBM zapowiada macierz SATA noszącą nazwę FAStT100, która może wspierać pamięć masową o pojemności do 3,5 TB. Produkt ma wejść na rynek w lipcu br. i będzie kosztować ok. 15 tys. USD. Inaczej niż macierze firm Dell i EMC, macierz FastT100 nie wspiera protokołu iSCSI i nie będzie sprzedawana w pakietach razem z przełącznikiem czy adapterem HBA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200