Czas na Fibre Channel over Ethernet

Dostawcy systemów pamięci masowych zademonstrowali w zeszłym tygodniu na targach Storage Networking World (Orlando, Floryda) wiele rozwiązań opartych na technologii FCoE (Fibre Channel over Ethernet). Analitycy przewidują, że komercyjne rozwiązania oparte na tym standardzie zagoszczą szeroko na rynku w 2010 r.

Wśród firm pracujących nad rozwiązaniami FCoE znajdują się takie tuzy, jak Emulex, QLogic, Cisco i Brocade. Protokół FCoE (nad którym pracuje komitet techniczny T11, działający w ramach American National Standards Institute) pozwala przesyłać dane Fibre Channel przez połączenia Ethernet 10 Gb/s. Połączenia takie mogą obsługiwać wtedy jednocześnie zarówno ruch Ethernet, jak i ruch Fibre Channel.

Firmy Emulex i QLogic zademonstrowały na targach konwergentne adaptery sieciowe, które obsługują połączenia FCoE. QLogic pokazał adaptery linii 8000, zaprojektowane wspólnie z firmą NetApp.

Zobacz również:

Z kolei firma Emulex pokazała adaptery linii LP21000 (opracowane we współpracy z Cisco). Wiadomo już, że adaptery będą instalowane w przełącznikach Cisco należących do linii Nexus 5000.

Na targach swoje plany ujawniły też firmy Brocade i Intel, które zamierzają wspólnie projektować i produkować rozwiązania FCoE. Brocade ma duże doświadczenie w obszarze oprogramowania obsługującego systemy pamięci masowych, podczas gdy Intel produkuje wysokiej klasy adaptery sieciowe Ethernet 10 Gb/s. Obie firmy mogą wprowadzić na rynek w najbliższym czasie dopracowane produkty serwerowe, obsługujące połączenia FCoE.


TOP 200