Cyfryzacja: skuteczne narzędzie w rękach przywódcy

Sławomir Lachowski, prezes FM Banku, przypomina: cyfryzacja, informatyka i telekomunikacja to narzędzia mające zapewnić wsparcie w tym, co naprawdę ważne: przywództwie w organizacji.

Cyfryzacja sama z siebie nie wpływa na jakość przywództwa - jest jedynie narzędziem, które świadomemu przywódcy może posłużyć do osiągnięcia lepszych efektów. Podczas swojego wystąpienia w trakcie Kongresu „Lider Informatyki 2015” Sławomir Lachowski podkreślał: trzeba wrócić do podstaw: wychowania, edukacji, współpracy. Bez nich nie będzie mowy o przywództwie.

Cyfryzacja demokratyzuje i prowadzi do upodmiotowienia

Wedle słów prezesa FM Banku, przywództwo w kategoriach wartości ma w dzisiejszym, cyfrowym świecie jeszcze większe znaczenie niż wcześniej. Twierdzi, że coraz wyraźniej widoczna jest zmiana dotychczasowych priorytetów: to nie pieniądze są najważniejsze, ale to, czy przy ich zarabianiu nie naraziliśmy innych na straty.

Cyfryzacja: skuteczne narzędzie w rękach przywódcy

Dlaczego? Cyfryzacja służy upodmiotowieniu, ułatwia dostęp, skraca dystans, pozwala na szerszą niż kiedykolwiek wcześniej współkreację strategicznych celów, realizując tym samym potrzeby tzw. pokolenia millenialsów - ludzi, którym urządzenia mobilne czy internet i towarzyszą przez całe dorosłe życie.

Szkodliwy brak przywództwa

Lachowski przypomina: zarządzanie to robienie rzeczy właściwie, co nie zawsze musi oznaczać dojście do wcześniej założonego celu. Menedżerowie stali się zdaniem prezesa FM Banku celebrytami - tych najpopularniejszych traktuje się nieomal jako "demiurgów rozwoju i dobrobytu”.

Tym bardziej zgubny jest brak przywództwa w polityce, winny - zdaniem Lachowskiego - obu światowym kryzysom ostatnich dwudziestu lat. Przywództwo to bowiem nie to samo, co sprawowanie władzy. Kryzysy są efektem makiawelicznego zwrotu „cel uświęca środki” - efektu braku realnego przywództwa, zatrzymania się jedynie na etapie sprawowania władzy.

Cyfryzacja: skuteczne narzędzie w rękach przywódcy

Sławomir Lachowski, prezes FM Banku.

Pamiętać przy tym należy, że przywództwo to nie przywilej sprawujących władzę. To sprawa każdego: głowy rodziny, szefa firmy, lidera, premiera. W każdej z tych ról przywództwo ma doniosłe znaczenie, dotykając spraw ludzi, na których wywiera się wpływ.

Jak być skutecznym przywódcą? Sławomir Lachowski odpowiada: trzeba być autentycznym i przestrzegać wartości nabytych w trakcie wychowania, korzystać ze zdobytej wiedzy - „wówczas przywództwo jest proste - jesteśmy sobą, i tylko sobą” - podkreśla.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200