Cyfrowy przełącznik KVM

Raritan wprowadził w połowie marca do swojej oferty nowy, cyfrowy przełącznik KVM (klawiatura-wideo-mysz), dzięki któremu administrator może zarządzać wieloma serwerami.

Tradycyjne przełączniki KVM są podłączane bezpośrednio do serwerów (przez porty szeregowe), którymi zarządzają. Po przełącznikach analogowych, bo tak się je nazywa, nastała era przełączników cyfrowych. Są to przełączniki typu KVM typu IP, dzięki którym administrator może kontrolować serwery przez sieć IP.

Nowy przełącznik KVM firmy Raritan nosi nazwę Dominion KX i jest mieszanką dwóch rozwiązań: tradycyjnej technologii analogowej i technologii KVM over IP. Raritan ma też w swojej ofercie szeregowy przełącznik KVM (to urządzenie nosi nazwę Dominion SX) i przełącznik KVM oparty na technologii IP, zaprojektowany z myślą o zarządzaniu niewielkimi, odległymi systemami informatycznymi (to urządzenie nosi nazwę Dominion KSX).

Jedyne co należy zrobić, aby uruchomić przełączniki Dominion KX, to przypisać mu numer IP, a dedykowane urządzenie CommandCenter rozpozna i uwierzytelni przełącznik. Serwery są podłączane do przełącznika przez standardową nieekranowaną skrętkę UTP.

Cyfrowy przełącznik KVM
Przełącznik Dominion KX (oraz KSX) wykorzystuje technologię KVM-over-IP. Technologia pracuje w ten sposób, że przełącznik przejmuje kontrolę nad klawiaturą i myszą serwera. Sygnały obsługujące te urządzenia (klawiatura i mysz) są konwertowane na postać cyfrową (i przy okazji kompresowane), a następnie transmitowane przez sieć IP.

Do przełącznika Dominon KX można podłączyć do 32 serwerów. Urządzenie obsługuje dwa połączenia Ethernet (redundancja) i dysponuje portem modemowym, tak aby dostęp do serwerów był możliwy nawet wtedy, gdy sieć IP nie pracuje. Przełącznik wspiera też takie rozwiązania, jak: LDAP, RADIUS i usługi katalogowe Active Directory.

Przełącznik Dominion KX jest dostępny w trzech wersjach: KX116 (16 portów KVM, 1 zdalny użytkownik przez sieć), KX216 (16 portów KVM, 2 zdalnych użytkowników przez sieć) i KX232 (32 porty KVM, 2 zdalnych użytkowników przez sieć). Najtańszy przełącznik kosztuje ok. 3200 USD. Przełączniki Raritan ma w swojej ofercie Comp SA (http://www.comp.com.pl ).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200