Cyfrowy kod uniemożliwi przegrywanie filmów

Znane firmy z branży elektronicznej powołały inicjatywę, której celem jest opracowanie systemu cyfrowych "znaków wodnych" zapobiegających nielegalnemu kopiowaniu materiałów wideo.

Sony, NEC, Philips, Hitachi, Macrovision, Digiramic i Pioneer połączą siły w działaniach, mających na celu opracowanie systemu zapobiegającego nielegalnemu kopiowaniu materiałów wideo i audio zapisanych w postaci cyfrowej. Dotychczas pracowały one nad technologiami antypirackimi w niezależnych grupach. Obecnie powołano nową grupę roboczą o nazwie VWM (Video Watermarking), zajmującą się rozwojem technologii, które uniemożliwią nielegalne i nie autoryzowane kopiowanie materiałów audio i wideo. Zdaniem twórców inicjatywy, wspólne działanie pozwoli zdecydowanie ograniczyć koszty prowadzenia badań, tym bardziej że obie grupy mają już doświadczenie w opracowywaniu podobnych rozwiązań.

Firmy skoncentrują się na opracowaniu cyfrowych "znaków wodnych", które będą towarzyszyć właściwym sygnałom na taśmach magnetycznych czy też płytach DVD. Specjalny kod cyfrowy ma być niemożliwy do skopiowania. Przyszłe odtwarzacze będą wyposażone w specjalny system detekcji, automatycznie rozpoznający czy nagrany materiał posiada odpowiednie oznaczenie i czy pochodzi z legalnego źródła. W przeciwnym razie nie zostanie on odtworzony.

Zobacz również:

  • Szyfrowanie plików, a szyfrowanie dysku - jaka jest różnica?

Udzielaniem licencji na wykorzystanie technologii i wsparciem technicznym zajmie się Macrovision. Firma znana jest głównie jako twórca rozwiązań uniemożliwiających nielegalne kopiowanie nagrań wideo w analogowych systemach zapisu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200