Cyfrówka z rekordowym zoomem

Panasonic wprowadził do oferty nowy 2-megapikselowy model aparatu cyfrowego Lumix DMC-FZ1 wyposażony w obiektyw z 12-krotnym zoomem optycznym.

Cyfrówka z rekordowym zoomem

Mocną stroną optyki ma być również jasny obiektyw F2.8 oraz optyczny stabilizator obrazu (Mega O.I.S).

Obiektyw VARIO-ELMARIT firmy Leica Camera AG został zbudowany z 13 soczewek rozmieszczonych w 8 grupach. Nowa konstrukcja składa się z dwóch soczewek asferycznych i jednej dwustronnej. Parametr jasności obiektywu wynosi F2.8 i jest dostępny w pełnym zakresie wykonywanych zbliżeń. Parametry te odpowiadają wartościom dla 35-420 mm w 35 mm.

Profesjonalnym rozwiązaniem jest zastosowany w DMC-FZ1 stabilizator optyczny O.I.S.(Mega Optical Image Stabilizer). Zastosowanie tego rodzaju stabilizacji było konieczne ze względu na wyposażenie obiektywu w funkcję 12-krotnego zbliżenia optycznego. Korzystanie z tak dużego zbliżenia może zwiększyć wrażliwość aparatu na drobne drgania. O.I.S. pozwala zniwelować zniekształcenia spowodowane drżeniem ręki przy wykonywaniu zdjęć. Stabilizator sprawdzać się ma również w sytuacjach zwalniania migawki zapewniając uzyskanie ostrego obrazu oraz pomaga wykonać zdjęcia przy niekorzystnym oświetleniu, np. wieczorne zdjęcia z użyciem lampy błyskowej i dłuższym czasie naświetlania.

Zastosowany w DMC-FZ1 procesor sygnału pozwala szybciej przetwarzać rejestrowany obraz oraz poprawia rozdzielczość i ostrość obrazu. Z kolei funkcja Mega Burst umożliwia wykonanie serii siedmiu zdjęć z prędkością czterech klatek na sekundę.

Pokrętło Mode Dial to rozwiązanie pozwalające na szybkie ustawienie jednego z dziewięciu trybów wykonywania zdjęć. Użytkownik ma do dyspozycji takie tryby jak: Macro, Sports, Pan Shooting, Night Portrait, Portrait, Normal, Movie, Playback, Simple Mode. Każdy tryb określa automatycznie odpowiednie ustawienia aparatu. Tryb PanShooting pozwala wychwycić szczegóły obiektu poruszającego się z dużą prędkością np. samochód wyścigowy, czy też samolot. Uproszczony tryb Simple Mode minimalizuje ilość opcji dostępnych w menu i ułatwia obsługę aparatu początkującym użytkownikom. Tryb ten pozwala określić użytkownikowi właściwe parametry zdjęć nie zwracając uwagi na wymaganą rozdzielczość - użytkownik jedynie określa czy ma to być np. zdjęcie, które zostanie wydrukowane w formacie A4, czy też zdjęcie niskiej jakości do umieszczenia na stronie internetowej.

Panasonic pozwala także rejestrować klipy wideo oraz zdjęcia z krótkim komentarzem dźwiękowym. Użytkownik może również samodzielnie określić temperaturę barwową.

Urządzenie będzie dostępne na polskim rynku w marcu 2003. Jego sugerowana cena detaliczna wynosi 2599 zł.


TOP 200