Cyfrowe kopalnie LKAB

LKAB, największy w Europie producent rud żelaza mający 130-letnią historię rozpoczął projekt cyfrowej transformacji, który ma m.in. doprowadzić do osiągnięcia do 2045 roku zerowej emisji dwutlenku węgla w procesach wydobycia i przetwarzania rud żelaza.

Źródło: IFS.

„Transformacja rozpoczęta przez LKAB pozwoli przekształcić globalny sektor produkcji rudy żelaza i stali oraz ustanowić nowe standardy w zakresie cyfryzacji kopalń i zarządzania nimi” powiedział Markus Petäjäniemi, wiceprezes LKAB ds. rynku i technologii.

Cyfryzacja i automatyzacja są kluczowymi elementami projektu, a jego podstawą ma być wdrożenie oprogramowania EAM (Enterprise Asset Management – zarządzanie majątkiem przedsiębiorstwa) oferowanego przez firmę IFS.

LKAB analizował rynek w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania EAM do obsługi działalności wydobywczej, które jednocześnie miałoby otwartą architekturę umożliwiającą łatwą integrację z już wykorzystywanymi systemami. Kluczowym wymaganiem była też dostępność łatwego w obsłudze interfejsu dla urządzeń mobilnych.

Ostatecznie firma zdecydowała się na wybór rozwiązania chmurowego IFS, które zapewnia zaawansowane możliwości w takich obszarach jak wsparcie techniczne i logistyka, udostępnia funkcje API zgodne ze specyfikacją REST i standardem OData oraz interfejs użytkownika oparty na przeglądarce. Z rozwiązania IFS będzie korzystać 4300 pracowników LKAB w Szwecji, Anglii, Norwegii i dziewięciu innych krajach.

LKAB jest firmą założoną w 1890 roku, która w Europie wydobywa obecnie 80% rud żelaza i eksploatuje największą na świecie podziemną kopalnię tego surowca. Projekt transformacji cyfrowej LKAB jest jednym największych planów inwestycyjnych w historii szwedzkiego przemysłu. Jego całkowity koszt jest szacowany na 1,2-2,4 mld USD rocznie (4,5-9 mld zł) w okresie najbliższych 15-20 lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200